• Kategorie
  • Szukaj
  • Kosy

Kosa mechaniczna to maszyna, która sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie uda się dotrzeć tradycyjną kosiarką. Jest idealna do prac w miejscach trudnodostępnych takich jak okolice krzewów czy małych drzewek. Kosa spalinowa doskonale nadaje się to koszenia rowów czy miejsc o nieregularnej powierzchni. Jest także niezastąpiona w małych ogrodach, gdzie może zastąpić klasyczną kosiarkę.

Kosa, wykaszarka, podkaszarka?

Wiele osób zastanawia się czym właściwie różni się wykaszarka od podkaszarki? Czy to nie jedno i to samo urządzenie? Nie do końca. Wykaszarki potocznie zwane kosami mechanicznymi wyróżniają się zdecydowanie większą mocą oraz wszechstronnością w stosunku do słabszych podkaszarek, które stosuje się w węższym zakresie.

Kosy

Kosy spalinowe i elektryczne mają zastosowanie podczas wygodnego koszenia trawników oraz wykonywania poprawek w miejscach trudniej dostępnych. Idealnie sprawdzają się w pracy w trudnym i nierównym terenie takim jak np. koszenie rowów. Kosy przeznaczone są do pracy na dużych terenach, które są rzadziej koszone, ponieważ umożliwiają cięcie nawet wysokiej trawy, czyli tam, gdzie tradycyjna kosiarka nie spełniłaby swojej roli.

Kosy spalinowe wyróżniają się wysoką mocą, dzięki czemu dają możliwość koszenia gęstszej trawy, a po zamontowaniu metalowej tarczy tnącej nawet małych krzewów. W kosach spalinowych można znaleźć silniki zarówno 2-suwowe jak i mniej popularne choć warte uwagi silniki 4-suwowe. W ofercie sklepu knarzedzia poza kosami spalinowymi znajdują się również akcesoria do kos, takie jak żyłki tnące, oleje do mieszanki do silników 2-suwowych, głowice tnące oraz smary do przekładni kątowych

Podkaszarki

Podkaszarki stosuje się głównie do dokonywania poprawek po koszeniu tradycyjną kosiarką bądź kosą spalinową. Podkaszarka poprzez swój mały zakres cięcia sprawdzi się doskonale w miejscach, gdzie kosa spalinowa przestanie być użyteczna. Większe powierzchnie oraz twardsza roślinność niestety nie są przeznaczone do pracy podkaszarką. Jeśli planujemy używać podkaszarki do tych celów lepiej od razu kupić kosę spalinową bądź elektryczną. Podkaszarki elektryczne charakteryzują się lekką i poręczną konstrukcją a dzięki cichej pracy i braku spalin są przyjazne dla środowiska.

Mechanizmy tnące

Kosy mechaniczne mogą być wyposażone w kilka rodzajów mechanizmów tnących. Wśród nich wyróżnia się:

 1. głowicę z żyłką tnącą

To najbardziej popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie. Spotyka się je zazwyczaj w tańszych modelach kos i wykorzystuje się je głównie do koszenia trawników w przydomowych ogródkach. Na rynku można spotkać trzy rodzaje głowic z żyłką:

  • ręczne - coraz rzadziej spotykane, choć wciąż popularne. Wymagają ręcznego wyciągania żyłki z głowicy gdy chcemy zwiększyć szerokość koszenia bądź w przypadku uszkodzenia żyłki. To rozwiązanie jest czasochłonne i niewygodne, gdyż za każdym razem (dla bezpieczeństwa) powinno się wyłączyć kosę, umieścić ją na podłożu i wyciągnąć żyłkę z głowicy. Ewentualnie można poprosić o pomoc drugą osobę, ale ta nie zawsze jest w pobliżu i zna się na rzeczy.
  • półautomatyczne - najczęściej spotykana grupa głowic. Wysunięcie żyłki odbywa się poprzez docićnięcie głowicy do podłoża. Mechanizm w tym momencie zwalnia żyłkę, która wysuwa się z głowicy i docina na odpowiednią odległość poprzez nóż zastosowany w osłonie. Rozwiązanie to jest relatywnie tanie i cieszy się dużą popularnością.
  • automatyczne - to zdecydowanie najdroższa opcja, jednak najwygodniejsza w użytkowaniu. W tym rozwiązaniu żyłka wysuwa się na odpowiednią długość w pełni automatycznie, bez konieczności ingerowania w mechanizm tak jak w pozostałych przypadkach. Rozwiązanie to stosuje się głównie w kosach z wyższej półki.

2. głowicę z nożami tnącymi

Rzadziej spotykane rozwiązanie, choć umożliwiające koszenie trudniejszych terenów, głównie w zaniedbanych ogrodach. Noże w takich głowicach produkuje się z wytrzymałego tworzywa sztucznego bądź metalu. Dzięki czemu są bardziej trwałe i ułatwiają pracę z twardszą roślinnością.

3. tarczę tnąca

Zastosowanie tarczy tnącej daje możliwość karczowania chwastów a także małych krzewów. Z racji wymaganej większej mocy silnika stosuje się je najczęściej w profesjonalnych kosach spalinowych. Tarcze są trwałe i wygodne, jednak nie wszyscy potrafią użytkować je we właściwy sposób, przez co ich efektywność drastycznie spada.

Rękojeść niemniej ważna

Kosy mechaniczne mogą być wyposażone w różne rodzaje uchwytów. Najważniejsze z nich to:

  • uchwyt oburęczny

Często zwany również "uchwytem rowerowym". Najczęściej spotykany i najbardziej popularny rodzaj uchwytu. Pozwala na łatwe menewrowanie i zapewnia dużą swobodę ruchów. Niezastąpiony podczas pracy przy wykaszaniu dużych powierzchni.

  • uchwyt obwiedniowy

Rzadziej spotykany rodzaj uchwytu, idealnie sprawdza się do prac wykończeniowych np. podczas podkaszania pomiędzy krzewami czy małymi drzewkami, czyli wszędzie tam gdzie zakres ruchów jest ograniczony.

Aktualnie w ofercie sklepu posiadamy kosy spalinowe i podkaszarki takich marek jak: STIHL, AL-KO, Stiga:

Kosy spalinowe STIHL to mocne urządzenia przeznaczone do pracy w trudnym terenie. Wyjątkowa wytrzymałość i mocne silniki doskonale poradzą sobie w warunkach, gdzie kosiarki spalinowe nie dadzą rady.

Kosy spalinowe AL-KO wyposażone w ergonomicznie profilowane uchwyty sprawiają, że praca staje się wyjątkowo komfortowa.

Kosy spalinowe Stiga wyróżniają się dużą niezawodnością i komfortem pracy mimo wieloletniej eksploatacji. Systemy Easy Start, Easy Load, Tap&Go czy system antywibracyjny to kolejne dodatkowe atuty kos spalinowych Stiga.