Zakup wykaszarki spalinowej - co musisz wiedzieć

Potrzebujesz nowej maszyny do wykaszania większej powierzchni, wysokiej trawy, zarośli lub przycinania krzewów i małych drzewek? Do takich celów świetnie sprawdzi się wykaszarka bądź podkaszarka, inaczej zwane kosami spalinowymi.
Wykaszarki okazują się świetną pomocą dla właścicieli gruntów i lasów. Można je wykorzystywać do wszystkiego, od pielęgnacji trawników po wykaszanie wysokiej trawy, sadzonek i zarośli.
Wyposażone w metalowe ostrza lub żyłki tnące są idealne do ścinania wysokiej trawy oraz chwastów. Modele profesjonalne spokojnie będą w stanie poradzić sobie z gęstą trawą, a nawet krzewami i małymi drzewkami.
Jeśli wiesz, do czego będziesz wykorzystywać swoją kosę spalinową, postaramy się ułatwić wybór odpowiedniej maszyny.
Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem wykaszarki.

1. Zastosowanie i czas pracy wykaszarki

kosy amatorskie i profesjonalne
1.1. Kosy amatorskie

Jeśli praca, którą wykonujesz, odbywa się na małej lub średniej posesji lub ogrodzie z krzewami, żywopłotami i małymi drzewami, to wykaszarka średniej wielkości sprawdzi się do tego zadania idealnie. Średniej wielkości kosy pozwalają zmieniać głowice w zależności od tego, czy kosisz trawę, czy twardszą roślinność. Te wykaszarki są wygodne, wszechstronne i łatwe w użyciu. Przeciętny konsument powinien jednak upewnić się, że maszyna jest wystarczająco mocna, aby z łatwością poradzić sobie z zamierzoną pracą.

1.2. Kosy profesjonalne

Dla profesjonalnych użytkowników ważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru wykaszarki niż najmocniejszego modelu. Oczywiście mocny silnik pomoże w łatwiejszym przebiciu się przez twardszą roślinność, ale maszyna również jest przez to cięższa. To kluczowy czynnik, który należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu, który ma być użytkowany na co dzień przez długi okres czasu. W takim przypadku użytkowanie może być męczące, przez co zmniejszy się efektywność operatora. Kosy profesjonalne wyposażone są w wyspecjalizowane systemu antywibracyjne dzięki czemu pozwalają na długą pracę bez nadmiernego wysiłku. Jako profesjonalista możesz posiadać w swoim asortymencie kilka wykaszarek, w zależności od wykonywanej pracy.

2. Powierzchnia koszenia

powierzchnia koszenia wykaszarki

Im większy obszar roboczy i gęstsza roślinność, tym więcej mocy będziesz potrzebować. Jeśli masz do czynienia z drobnymi krzewami oraz gęstszą roślinnością, warto zastanowić się nad wykaszarką z większym silnikiem, w szczególności jeśli obszar roboczy jest dosyć duży. W przypadku dobrze utrzymanych ogrodów domowych dobrze sprawdzą się nieco słabsze maszyny. Należy pamiętać, że mniejsza moc może ograniczyć rodzaj pracy jaką jesteś w stanie wykonać. Potężny silnik zapewni Ci wszechstronność w walce z każdą pracą, słabsza maszyna będzie lżejsza i sprawdzi się przy podkaszaniu czy dokonywaniu poprawek po kosiarce.

3. Łatwość obsługi

łatwość koszenia wykaszarką

Wybierając wykaszarkę należy również wziąć pod uwagę łatwość obsługi a w szczególności wymianę ostrzy, żyłki oraz głowicy tnącej. Upewnij się, że wymiana żyłki jest łatwa, a mechanizm podawania jest praktyczny.
Na przykład wykaszarki STIHL są wyposażone w system podawania Tap-&-Go, co oznacza, że ​​żyłka wysuwa się automatycznie po zwiększeniu obrotów silnika i stuknięciem głowicą o ziemię.

4. Moc silnika

moc silnika wykaszarki

Moc jest niezbędna dla szybkości, która z kolei jest niezbędna do dobrego cięcia. Należy pamiętać, że poza samą mocą ważny jest również moment obrotowy.
Przy małej mocy i niskim momencie obrotowym żyłka nie przebije się przez grube zarośla co skutecznie zmniejszy wydajność cięcia.
Stań się profesjonalistą i zastanów się w jakim zakresie pracy będziesz potrzebować podkaszarki, to pomoże Ci wybrać odpowiednią moc silnika. Rozważ wybór znanego producenta, a nie tanią, niemarkową alternatywę. Dzięki temu możesz znacząco wydłużyć żywotność produktu, a jednocześnie będziesz miał dostęp do części zamiennych, niezbędnych do późniejszego serwisu urządzenia.

5. Pojemność zbiornika paliwa

zbiornik paliwa wykaszarki

Jeśli w zbiorniku znajduje się duża ilość paliwa, maszyna naturalnie będzie działać dłużej bez konieczności tankowania. Jeśli planujesz kosić duże obszary, warto wybrać kosę spalinową z większym zbiornikiem. W pozostałych przypadkach wystarczy standardowa pojemność. Należy pamiętać, że im większy zbiornik tym cięższa cała maszyna.

6. Szerokość robocza

szerokość robocza kosy spalinowej

Im większa szerokość cięcia, tym więcej trawy, którą podkaszarka może skosić podczas jednego cyklu pracy. Większa szerokości cięcia sprawi, że praca na dużych powierzchniach stanie się szybsza, ale może być kłopotliwa w przypadku dokonywania poprawek przy drzewkach czy innych trudno dostępnych miejscach.
Zgodnie z ogólną zasadą 400 mm to idealna szerokość cięcia do ciężkich prac, grubej trawy lub runa leśnego, natomiast 200-300 mm najlepiej nadaje się do przycinania trawy na małych i średnich trawnikach.

Kilka dodatkowych wskazówek

  • Ważne jest, aby wykaszarkę było łatwo uruchomić - zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z kosami mechanicznymi.
  • Wysoka moc, moment obrotowy i przyspieszenie są ważne podczas przycinania roślinności, ale nie wybieraj maszyny, która jest niepotrzebnie ciężka, jeśli pracujesz zawodowo całymi dniami.
  • Upewnij się, że szelki prawidłowo rozkładają obciążenie i zapewniają wygodne użytkowanie podkaszarki.
  • Sprawdź, czy uchwyt jest regulowany i daje możliwość ustawienia pod różnym kątem względem wału, dzięki temu unikniesz nierównomiernego obciążenia pleców.
  • Niektóre modele podkaszarek dają możliwość łatwego złożenia bądź odłączenia wału co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku potrzeby częstego transportu urządzenia.
  • Zwróć uwagę na standardowe wyposażenie wykaszarki. Wiele urządzeń posiada w standardzie dodatkowe akcesoria, których oddzielny koszt zakupu nie jest niski.
  • Pomyśl o zakupie wykaszarki znanego producenta. W dłuższej perspektywie różnica kosztów zakupu zwróci się z nawiązką, gdyż kupując trochę droższy produkt na starcie zyskujemy mniejsze spalanie oraz większą niezawodność.