Początek wiosny to idealny czas na przygotowanie swojej kosiarki, aby w każdej chwili była gotowa do pracy.
Jeśli posiadasz kosiarkę elektryczną i odpowiednio przygotowałeś ją do zimowania, tak naprawdę nie pozostaje Ci nic innego jak naostrzyć nóż i ewentualnie naładować akumulator (jeśli posiadasz kosiarkę akumulatorową). Ale kosiarka spalinowa, zwłaszcza ta, która nie była przygotowana do zimy, będzie wymagała odrobiny uwagi przed pierwszym uruchomieniem w sezonie.
Poniżej przedstawimy listę kontrolną podstawowych czynności konserwacyjnych dla kosiarek mechanicznych. Każde z zadań, które nie zostało wykonane jesienią, należy wykonać wiosną przed rozpoczęciem sezonu koszenia.

1. Odłącz źródła zasilania


Ze względów bezpieczeństwa pierwszym krokiem przed wykonaniem jakichkolwiek prac przy kosiarce spalinowej jest wyjęcie świecy zapłonowej (ewentualnie zdjęcie z niej samej fajki). Warto od razu sprawdzić stan świecy i jeśli nie była wymieniana tuż przed zakończeniem sezonu warto zastąpić ją nową. Pamiętaj, że świeca jest tania w przeciwieństwie do całego silnika.
W przypadku kosiarki elektrycznej wystarczy odłączyć ją od źródła zasilania (czyli gniazdka elektrycznego, lub akumulatora).

2. Zmień lub wyczyść filtry

Czysty filtr pomaga wydajnie pracować silnikowi. Filtry stosowane w  kosiarkach są zwykle wykonane z papieru bądź gąbki i można je usunąć w ciągu kilkunastu sekund - czasem trochę dłużej jeśli obudowa filtra jest przykręcona śrubami. Filtry papierowe są tylko jednokrotnego użytku natomiast filtry gąbkowe można używać wielokrotnie (przed montażem w kosiarce należy je wcześniej umyć usuwając stary olej i brud a następnie dokładnie osuszyć i zwilżyć świeżym olejem). Jeśli nie masz pewności, który filtr będzie odpowiedni do Twojej kosiarki, udaj się do sklepu pamiętając, aby zabrać ze sobą stary filtr. Dobrze jest także znać model swojej kosiarki - to dodatkowo ułatwi wyszukanie odpowiedniego filtra.

3. Naostrz listwę tnącą (nóż kosiarki)

Tępe ostrze kosiarki może nierówno ścinać czubki trawy, powodując brązowienie trawnika. Najlepiej ostrzyć nóż przynajmniej dwa razy w roku. Nigdy nie ostrz listwy tnącej gdy jest zamontowana na kosiarce.
Jeśli krawędź tnąca ma duże wyszczerbienia bądź ubytki (m. in. od uderzania w kamienie lub inne zanieczyszczenia) należy je wymienić. Gdy ostrze jest zdemontowane warto od razu przejść do kolejnego punktu czyli wyczyścić kosiarkę (o ile nie zrobiłeś tego przed zimą).

4. Wyczyść górę i dół kosiarki

Użyj silnego strumienia wody i (jeśli to konieczne) plastikowej szpachelki, aby usunąć zaschniętą trawę znajdującą się na wewnętrznej części agregatu tnącego kosiarki. Wyczyść również górną część kosiarki za pomocą szczotki i szmatki. W ten sposób usuniesz stare ścinki trawy, liście i inne zanieczyszczenia. Pamiętaj o szczelinach wokół silnika i kół - tutaj świetnie sprawdzi się sprężone powietrze. Po oczyszczeniu można nawoskować pokład, aby trawa i brud do niego nie przywierały.

5. Nasmaruj ruchome części

Twoja kosiarka będzie działać lepiej i dłużej, jeśli będziesz ją regularnie smarować. Naoliw łożyska kół i inne ruchome części zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi. Pamiętaj, aby wytrzeć nadmiar oleju/smaru gdyż będzie powodował przyklejanie się brudu.

6. Zatankuj kosiarkę

Przed pierwszym uruchomieniem kosiarki po zimowaniu, upewnij się, że jest w niej świeże paliwo.
Krążące w obiegu stare paliwo może powodować problemy z całym układem i utrudnić bądź całkowicie uniemożliwić uruchomienie maszyny.
Usuń starą benzynę ze zbiornika za pomocą dedykowanej do tego celu odsysarki lub po prostu użyj zwykłej strzykawki z wężykiem, który ułatwi zebranie paliwa z trudno dostępnych miejsc zbiornika. Następnie napełnij zbiornik świeżym paliwem.
Jeśli w zbiorniku znajduje się paliwo z uzdatniaczem, które przygotowałeś na zimę zeszłej jesieni, nie musisz robić nic specjalnego. Zakładając, że poziom paliwa jest wystarczający, kosiarka powinna uruchomić się bez problemu.

7. Wymień olej

Zanim przystąpisz do wymiany oleju należy najpierw rozgrzać kosiarkę - dzięki temu olej stanie się bardziej płynny a to z kolei pozwoli na szybsze i dokładniejsze jego usunięcie. Znajdź niewielki kawałek trawnika, który wymaga koszenia, odpal kosiarkę i chwilę popracuj - w ten sposób wykorzystana benzyna nie będzie zmarnowana.
Zgaś kosiarkę. Zajrzyj do instrukcji obsługi aby zapoznać się z instrukcjami podanymi przez producenta. Zazwyczaj wystarczy odkręcić korek wlewu oleju i przekręcić kosiarkę na tę samą stronę, wcześniej podkładając naczynie na stary olej. Dobrym rozwiązaniem są również odsysarki do oleju, które pozwalają na odessanie oleju bez konieczności jej przekręcania.
Po całkowitym opróżnieniu silnika napełnij go świeżym, czystym olejem zalecanym przez producenta silnika. W instrukcji obsługi znajdziesz informacje odnośnie typu oraz ilości oleju (zazwyczaj jest to SAE30 bądź 10W30).
Pamiętaj, że w silniku zawsze zostanie trochę starego oleju więc przy wymianie najlepiej nie wlewać od razu pełnej zalecanej przez producenta ilości - zawsze łatwiej dolać niż ująć. Sprawdź poziom na miarce, powinien mieścić się między dolną a górną granicą podziałki. Uruchom kosiarkę, daj jej się rozgrzać.
Po zgaszeniu kosiarki odczekaj kilka minut, ponownie sprawdź poziom oleju i uzupełnij do górnej granicy oznaczonej na podziałce miarki.

Podsumowanie

Przy odpowiedniej konserwacji Twoja kosiarka może służyć przez wiele lat. Zapewni również lepszy wygląd trawnika i sprawi, że w razie potrzeby maszyna będzie zawsze gotowa do pracy. Jeśli mimo wszystko nie chcesz wykonywać tej pracy samodzielnie, sprawdź serwisy maszyn ogrodowych w swojej okolicy. Większość z nich oferuje usługi konserwacyjne oraz przeglądy okresowe przygotowujące maszyny do sezonu. Pamiętaj, że większość użytkowników orientuje się, że "z kosiarką jest coś nie tak" gdy podwórko na wiosnę już obrosło trawą i serwisy mają wtedy pełne ręce roboty. Nie czekaj do ostatniej chwili, w zimę kosiarka i tak nie pracuje, a serwis będzie miał więcej czasu na dogłębną kontrolę Twojej maszyny.