Wybierz glebogryzarkę odpowiednią dla siebie

Możesz tchnąć nowe życie w swój ogród poprzez rozluźnienie gleby, pielenie lub dokonywanie poprawek. Najlepszym narzędziem do wykonania któregokolwiek z tych zadań będzie glebogryzarka.
Te maszyny mają siłę niezbędną do przebicia się przez glinę lub twardą, skalistą glebę. Glebogryzarki mogą być również używane do odchwaszczania, krycia strzechą lub napowietrzania.
Najważniejszymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki, są typ silnika, jego moc, położenie zębów i jakość wykonania. Każda glebogryzarka niezależnie czy jest to urządzenie spalinowe, elektryczne czy ręczne ma swoje zalety jak i wady. W tym poradniku postaramy się zgłębić ten temat tak by pomóc w wyborze optymalnego urządzenia.

1. Podział glebogryzarek ze względu na rodzaj napędu
glebogryzarki podział na napęd

Glebogryzarki elektryczne - lekkie i ciche

  • Elektryczne - sieciowe. Glebogryzarki z silnikiem elektrycznym są lekkie i nie wydzielają toksycznych spalin. Oprócz tego, że silnik elektryczny jest bardziej przyjazny dla środowiska, nie wytwarza nawet w przybliżeniu tak dużego hałasu, jak model z silnikiem spalinowym. To maszyny idealne do lekkich prac w ogrodzie. Zasilanie sieciowe eliminuje potrzebę ładowania baterii lub uzupełniania zbiornika paliwa, dzięki czemu praca jest możliwa tak długo, jak tego potrzeba. Glebogryzarki elektryczne są bardzo popularne w małych i średnich ogrodach przydomowych. Niewielka liczba ruchomych części oznacza, że ​​jednostki te nie sprawiają problemów w konserwacji, a ponadto są mniej podatne na awarie.
  • Elektryczne - akumulatorowe. Glebogryzarki elektryczne akumulatorowe oferują połączenie mobilności maszyny spalinowej z łatwością obsługi urządzenia elektrycznego. Idealne do lekkich i średnich prac ogrodowych. Akumulatorowe glebogryzarki są łatwe w obsłudze dzięki natychmiastowemu uruchamianiu przyciskiem. Maszyny zasilane akumulatorem oferują podobne zalety do tych zasilanych sieciowo, bez konieczności podłączania ich do gniazdka elektrycznego. Akumulatory zwykle działają od 30 do 45 minut, co jest uzależnione od obciążenia silnika przez warunki glebowe, a pełne naładowanie może zająć kilka godzin, dlatego warto zaopatrzyć się przynajmniej w jeden dodatkowy akumulator zapasowy. Dzięki temu podczas gdy jedna bateria pracuje w maszynie druga może być ładowana aby po wyczerpaniu pierwszej móc ją zastąpić i kontynuować pracę. Słabsze, ale cichsze silniki sprawiają, że bezprzewodowe glebogryzarki elektryczne są bardziej odpowiednie do lekkiej konserwacji, takich jak na przykład szybkie usuwanie chwastów między rzędami warzyw, bez konieczności rozplątywania i rozciągania kabla w ogrodzie.

Glebogryzarki spalinowe - do bardzo wymagających prac

Glebogryzarki z silnikami spalinowymi są najmocniejszymi ze wszystkich typów maszyn, ale także najbardziej skomplikowanymi, co sprawia, że ​​są trudniejsze w eksploatacji. Zasilanie benzyną oznacza, że ​​urządzenia są przenośne, więc nie są ograniczone koniecznością znajdowania się w zasięgu gniazdka elektrycznego. Zwiększona konserwacja związana z dużą liczbą ruchomych części i znacznie wyższymi kosztami może sprawić, że maszyna będzie poza zasięgiem wielu użytkowników domowych. Glebogryzarki spalinowe są dużo lepiej wyposażone od swoich konkurentów i umożliwiają pracę na bardzo dużych terenach. Poza tym do tych typów maszyn dostępny jest cały szereg dodatkowych akcesoriów takich jak pługi, obsypniki czy metalowe koła, a montując pług w przedniej części glebogryzarki można ją zamienić w odśnieżarkę.

2. Umiejscowienie noży ma kluczowe znaczenie
glebogryzarki umiejscowienie nozy

  • Noże z przodu do mało wymagających prac. Glebogryzarki z przednimi zębami najlepiej sprawdzają się na luźno ubitej glebie w małych ogrodach. Dobrze wykonują takie zadania jak przygotowanie gleby, pielenie i kompostowanie w małych i średnich ogrodach. Część maszyn ma możliwość włączania zębów w przód lub w tył. Glebogryzarka z przednimi zębami ma zazwyczaj ostrza obracające się do przodu umieszczone na przednim końcu maszyny z zamontowanym nad nimi silnikiem. Zęby umiejscowione z przodu pomagają przesuwać maszynę podczas kopania w glebie. Tylne koła ułatwiają natomiast pchanie maszyny do przodu. Podczas pracy wymagane jest użycie siły fizycznej, aby wbić ostrza w glebę i zatrzymać maszynę w celu kontrolowania głębokości orki. Glebę trudniej jest uprawiać modelem z przednimi zębami, ponieważ ostrza mają tendencję do ślizgania się po ziemi zamiast wbijania się w nią. Trudno jest również poradzić sobie z kamienistym podłożem z powodu twardych przeszkód, które szarpią całą maszyną.
  • Glebogryzarki z zębami środkowymi są najłatwiejsze w manewrowaniu. Silniki w tych maszynach znajdują się bezpośrednio nad zębami, dzięki czemu ciężar rozkłada się równomiernie. Ta łatwość użytkowania sprawia, że ​​są doskonałym wyborem dla ogrodników lub rolników posiadających duże działki do uprawy. Glebogryzarki ze środkowymi zębami są używane do tych samych celów, co modele z przednimi zębami, ale do działania wymagają od operatora znacznie mniej siły. Dobrym przykładem takiej glebogryzarki jest np. Hortmasz HGS 500
  • Glebogryzarki z nożami umieszczonymi z tyłu do pracy w trudnym terenie. Te glebogryzarki zostały wyposażone w zęby umieszczone za kołami z tyłu sterownicy - to zapewnia jej większą moc, ale utrudnia manewrowanie. Te maszyny najlepiej nadają się do pracy w nowej ziemi, zwłaszcza na glebie skalistej lub glinie. Glebogryzarki tylne mają koła napędzane silnikiem. Mogą posiadać zęby obracające się do przodu, które dobrze sprawdzają się w istniejących zagonach do uprawy, odchwaszczania i pracy w kompoście lub starej roślinności. Glebogryzarki z tylnymi zębami mogą mieć również zęby obracające się odwrotnie do kierunku obrotu kół, dzięki czemu tworzą dodatkową przyczepność i umożliwiają głębszą uprawę, nawet na ciężkich glebach w nowym terenie. Część maszyn posiada zęby obracające się w dwóch kierunkach, dzięki czemu można wybrać obrót do przodu lub tyłu, aby dopasować się do wykonywanej pracy. Tylne zęby zapewniają ponadto lepszą kontrolę nad głębokością orki i doskonale sprawdzają się w pracy na długich prostych odcinkach terenu. Glebogryzarki z tylnymi zębami ze względu na swoje gabaryty oraz ciężar wymagają dużej przestrzeni magazynowej. Są łatwiejsze w użyciu, zwłaszcza w przypadku kamieni lub dużych korzeni, ale nie są tak zwrotne jak konkurenci i mogą być problematyczne podczas wjeżdżania w ciasne zakręty. Idealnym przykładem glebogryzarki z nożami umieszczonymi z tyłu jest np. Hortmasz HGS X620 lub tańszy model Hortmasz HGS 65 XGTL

3. Kilka dodatkowych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

  • Regulowana głębokość orki. Jedna z najbardziej podstawowych funkcji, jest to zasadniczo regulowany pasek z tyłu dyszla, który kontroluje głębokość, na jaką mogą sięgnąć zęby. Jeśli w swoim ogrodzie będziesz pracować głównie z twardą glebą lepszym wyborem będzie glebogryzarka o dużej głębokości orki.
  • Regulowana szerokość zębów. Niektóre modele umożliwiają zsuwanie zębów bliżej lub dalej od siebie w celu uprawy w rzędach o różnej szerokości. Opcja szczególnie ważna w przypadku gdy glebogryzarka ma służyć zarówno do przygotowania świeżej gleby jak i pracy między już przygotowanymi grządkami z roślinami (np. między krzakami truskawek)
  • Bieg wsteczny. Ta funkcja odnosi się do kół w glebogryzarkach z tylnymi zębami. Możliwość prowadzenia maszyny do tyłu sprawia, że ​​jest ona bardziej zwrotna w ciasnych miejscach i znacznie mniej uciążliwa dla użytkownika.
  • Rozruch elektryczny. Silniki glebogryzarek spalinowych są zwykle uruchamiane za pomocą sznurka (podobnie jak kosiarki). Silniki w modelach wyposażonych w elektryczny rozrusznik startują po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, bez konieczności uciążliwego szarpania za sznurek.
  • Jakość wykonania. Czynnik kluczowy szczególnie dla osób z małym budżetem. Kupując tani sprzęt narażamy się na nieprawidłową pracę urządzenia, brak dostępu do części serwisowych oraz niską jakość półproduktów wykorzystanych do konstrukcji urządzenia. Przed zakupem niemarkowego urządzenia zawsze warto przeczytać kilka opinii użytkowników, którzy chętnie opisują swoje doświadczenia w sieci.