Czasami myślimy o pilarkach łańcuchowych jako o dużych i potężnych maszynach, z których mogą korzystać tylko profesjonalni drwale, ale zdarzają się sytuacje, gdy przeciętny właściciel domu również ich potrzebuje. Jeśli posiadasz duży ogród z bujnym żywopłotem lub kilkoma drzewami, z pewnością będziesz musiał je przycinać i pielęgnować aby zachować go w dobrej kondycji.
Korzystanie z piły łańcuchowej o napędzie elektrycznym ma wiele zalet. Jedną z głównych jest redukcja hałasu gdyż podczas pracy są zdecydowanie cichsze od pił spalinowych. Inne korzyści to łatwe odpalanie, gdyż pilarki elektryczne nie posiadają szarpaka ani dźwigni ssania. Do uruchomienia takiej maszyny w większości przypadków wystarczy wciśnięcie dwóch przycisków (z czego jeden działa jako zabezpieczenie). Ponieważ sercem urządzenia jest silnik elektryczny nie stosuje się w nich mieszanki paliwowo-olejowej. Możesz od tej pory zapomnieć o dodatkowych wydatkach związanych z zakupem paliwa czy dbaniem o odpowiednie proporcje mieszanki. Kolejną dużą zaletą używania elektrycznej piły łańcuchowej w porównaniu z piłą spalinową jest brak emisji toksycznych oparów.

1. Przewodowe a akumulatorowe

image1.1. Pilarki elektryczne sieciowe zasilane z gniazdka elektrycznego

image image

W kategorii pilarek elektrycznych istnieją dwie podkategorie – przewodowe oraz akumulatorowe. Modele sieciowe są najbardziej popularną odmianą pił łańcuchowych (głównie ze względu na ich cenę), przy czym nie są najmniej wydajne. Podłączenie do sieci ma swoje zalety — napięcie 230 V w domu zapewnia stałą i dużą moc urządzenia. Główną wadą jest oczywiście sam przewód - a konkretnie jego długość. Długi kabel nie tylko potencjalnie ogranicza swobodę poruszania się użytkownika po ogrodzie, ale stwarza również niebezpieczeństwo, że niedoświadczeni użytkownicy mogą przypadkowo przeciąć ten przewód. Jeśli materiał, który zamierzamy ciąć nie znajduje się bardzo blisko gniazdka lub nie masz agregatu prądotwórczego (o ile jest łatwy w transporcie i nie przeszkadza Ci w nim silnik spalinowy) to piły elektryczne przewodowe są na ogół niepraktyczne.

image

Jeśli szukasz rozwiązania przyjaznego dla portfela, sieciowa pilarka elektryczna będzie idealnym wyborem. Jest znacznie tańsza w zakupie niż jej odpowiednik akumulatorowy. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla domowych majsterkowiczów, jak i zawodowych użytkowników, którzy poszukują efektywnej pilarki w atrakcyjnej cenie. Głównym plusem tego typu piły jest fakt, że nie produkuje spalin ani dymu podczas pracy. Jest to nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego, ale także zapewnia większy komfort pracy bez wdychania nieprzyjemnych i szkodliwych substancji chemicznych. Co więcej, pilarka elektryczna jest zdecydowanie cichsza niż jej spalinowy odpowiednik. Dzięki temu można pracować w domu lub na terenie mieszkalnym bez obaw o zakłócanie spokoju sąsiadów. Jej dźwięk jest porównywalny do głośności innych elektrycznych narzędzi, co sprawia, że jest przyjemna dla ucha i nie powoduje dyskomfortu podczas długotrwałej pracy.

1.2. Pilarki elektryczne akumulatorowe (bezprzewodowe) zasilane akumulatorami

image image

Pilarki akumulatorowe łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów modeli elektrycznych i spalinowych. Podobnie jak modele przewodowe, nie wytwarzają dymu, są stosunkowo ciche i przypominają piły spalinowe, ponieważ są łatwo przenośne. Jeśli masz dość wdychania trujących spalin wytwarzanych podczas pracy, trudności z uruchomieniem silnika czy denerwuje Cię ciągła praca piły łańcuchowej na biegu jałowym, ale nadal oczekujesz wydajności i elastyczności, bez konieczności myślenia o przewodach elektrycznych, model akumulatorowy będzie właściwym wyborem dla Ciebie.

image
Mogą być małe, lekkie i zwrotne, ale gdy tylko wyczerpie się akumulator, tracą swoje zalety. Niektóre modele zapewniają ciągłość pracy jedynie przez około 20 minut, zanim będzie konieczne ponowne naładowanie akumulatora, a to oznacza, że przestają być wygodnym i spójnym narzędziem.

Są również słabsze niż modele elektryczne zasilane z sieci, co może stanowić problem, jeśli potrzebujesz szybkiego i łatwego cięcia. Zakup dodatkowego akumulatora częściowo rozwiązuje problem gdyż zawsze jeden z nich może być podłączony do ładowarki podczas eksploatacji drugiego - pamiętajmy, że ładowanie zawsze trwa dłużej niż rozładowanie.

Jeśli poszukujesz naprawdę mocnej pilarki akumulatorowej to warto zastanowić się nad pilarką STIHL MSA 300 C-O, która swoją mocą porównywalna jest do profesjonalnej pilarki spalinowej STIHL MS 261. Obydwie pilarki widoczne są na kolejnej grafice.

Pilarka akumulatorowa mimo wszystko jest rozwiązaniem idealnym dla osób szukających maksymalnej mobilności oraz wygody w pracy. Bezprzewodowe zasilanie pozwala na pracę w miejscach niedostępnych dla pilarek przewodowych, a także tam, gdzie brakuje dostępu do sieci elektrycznej.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz większą przenośność urządzeń budowlanych, pilarka akumulatorowa cieszy się rosnącą popularnością. Dla profesjonalistów działających wiele godzin dziennie pilarki te są często pierwszym wyborem ze względu na ich ergonomiczne kształty oraz niewielką wagę.

2. Korzyści z wyboru piły elektrycznej zamiast piły spalinowej?

imageElektryczne piły łańcuchowe są często postrzegane jako najlepsza opcja dla właścicieli domów i małych ogrodów, ponieważ są o wiele wygodniejsze niż modele zasilane benzyną i łatwiejsze w obsłudze – od uruchomienia, po wykonanie zadania i zakończenie pracy.

Uruchomienie piły łańcuchowej jest często największą przeszkodą dla nowych użytkowników – nie każdy posiada odpowiednią siłę i technikę aby uruchomić silnik benzynowy za pomocą szarpnięcia sznurka.W modelach elektrycznych ten problem nie występuje gdyż nie posiadają one szarpaka a jedynie zestaw przełączników, które wystarczy wcisnąć aby uruchomić pilarkę.

Pilarki elektryczne są często krytykowane, ponieważ nie są w stanie wykonywać trudnych zadań. To prawda, ponieważ najlepiej nadają się do lżejszego przycinania, usuwania cienkich gałęzi i wycinania małych sadzonek. Większe drzewa będą wymagały bardziej profesjonalnego podejścia.

To ograniczone zastosowanie i wygoda użytkownika prowadzą również do innej ważnej korzyści, którą niektórzy kupujący mogą przeoczyć – a mianowicie do przechowywania. Co dzieje się z piłą łańcuchową po zakończeniu pracy? Pilarki spalinowe należy pozostawić do ostygnięcia, przygotować do przechowywania poprzez spuszczenie pozostałego paliwa i przechowywać w optymalnych warunkach (w pozycji pionowej, w chłodnym, wentylowanym miejscu). W przypadku modeli elektrycznych nie musisz się tym martwić, ponieważ poza olejem do smarowania łańcucha nie ma w nich niebezpiecznych paliw, dlatego też tego typu modele są postrzegane jako bezpieczniejsza opcja. Wystarczy je wyłączyć, odłączyć od prądu i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

3. Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem pilarki elektrycznej

3.1. Pilarki sieciowe (przewodowe)

- Moc silnika

Im mocniejszy silnik tym pilarka będzie się mniej męczyć i da możliwość cięcia większych kłód. Pamiętajmy, że większa moc to również większy pobór prądu.

- Długość prowadnicy

Sprawa jest prosta, im dłuższa prowadnica tym większa średnica cięcia

- Producent i dostęp do części zamiennych    

Prowadnicę czy łańcuch tnący da się w łatwy sposób wymienić, pytanie czy w przypadku innych części (silnik, części obudowy, pompki itp.) również nie będzie z tym problemu. Wybierając znanego producenta możemy mieć pewność, że części oryginalne jak i zamienniki będą dostępne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tańszych odpowiedników gdzie po okresie gwarancyjnym klient może zderzyć się ze ścianą, gdyż dostęp do części będzie utrudniony lub w ogóle nie będą dostępne.

3.2. Pilarki akumulatorowe (bezprzewodowe)

Oprócz parametrów wymienionych w poprzednim punkcie należy wziąć pod uwagę również te charakteryzujące tylko pilarki akumulatorowe tj:

- Czy w zestawie z urządzeniem są akumulatory i ładowarka?

Urządzenia akumulatorowe najkorzystniej kupować w zestawach z akumulatorem oraz ładowarką. Zakup wszystkich akcesoriów osobno często może zwiększyć kosz nawet o kilkaset złotych. Oczywiście jeśli już posiadamy akumulatory i ładowarki z innych (kompatybilnych) urządzeń to nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić samo urządzenie (tzw. body)

- Pojemność i liczba akumulatorów

Akumulatory o większej pojemności zapewnią dłuższą pracę na jednym ładowaniu, a większa ich liczba pozwoli na kontynuowanie pracy nawet po wyczerpaniu jednego z nich.

- Możliwość dokupienia akumulatorów

Większość producentów daje możliwość dokupienia kolejnych akumulatorów do swoich urządzeń - jest to bardzo istotna sprawa jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia bezprzewodowego. Brak dostępu do dodatkowych baterii spowoduje brak możliwości korzystania z urządzenia w razie awarii akumulatora.