Na co zwrócić uwagę przed zakupem traktora ogrodowego?

Traktory ogrodowe są teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Może to wynikać z faktu, że aktualnie są przystępniejsze cenowo lub dlatego, że najnowsze konstrukcje nadają się również do bardziej zwartych ogrodów. Gdy raz zasiądziesz za kierownicą traktorka ogrodowego, już nigdy nie będziesz chciał wrócić do klasycznej kosiarki. Łatwiejsze w obsłudze i wydajniejsze pod każdym względem – naprawdę przywracają radość z pracy w ogrodzie!

W zależności od wielkości podwórka, poprzez przeszkody, które możesz napotkać, po dostępne miejsce do przechowywania i, oczywiście, osobiste preferencje, istnieje wiele różnych powodów, dla których warto wybrać traktorek zamiast kosiarki. Jednak podobnie jak wszystkie maszyny ogrodnicze, musi spełniać swoje zadanie i być dla Ciebie najlepszą opcją. Co zatem należy wziąć pod uwagę przed zakupem traktorka ogrodowego? Nasz przewodnik pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

1. Rodzaje kosiarek samojezdnych

1.1. Traktorki do trawników

To klasyczna kosiarka do trawy z przednim silnikiem, którą zna większość ludzi. Jego sterowanie jest podobne do samochodu, z kierownicą i hamulcem. Można do niego również zamontować różne akcesoria, które nie obciążają silnika, takie jak przyczepki, zamiatarki do trawy czy pługi do zgarniania śniegu.

1.2. Kosiarki o zerowym promieniu skrętu

Ten rodzaj traktorka wykorzystuje parę dźwigni do kontrolowania prędkości, hamowania i kierunku. Te konstrukcje z początku mogą wydawać się zastraszające i skomplikowane, ale dla większości użytkowników sterowanie szybko staje się ich drugą naturą.

2. Podział traktorów ogrodowych ze względu na pozycjonowanie agregatu tnącego

2.1. Traktory z centralnym agregatem koszącym

2.1.1. Traktory z koszem na ściętą trawę

Ten rodzaj traktora ogrodowego podczas koszenia zbiera skoszoną trawę do kosza, który następnie opróżnia się za pomocą dźwigni, przycisku lub fizycznie zdejmując i wysypując skoszoną trawę. W niektórych przypadkach będziesz chciał skorzystać z funkcji mulczowania, ponieważ dzięki temu dostarczysz trawie niezbędnych składników odżywczych. Traktor może być wyposażony w zatyczkę do mulczowania w standardowym wyposażeniu lub być może trzeba będzie ją kupić osobno - warto o to dopytać sprzedawcę przed zakupem.
Traktorki ogrodowe wyposażone w funkcję mulczowania rozdrabniają ściętą trawę, po czym wraca ona z powrotem na glebę użyźniając ją i zaopatrując w składniki odżywcze. Wykonują tak świetną robotę, że rozdrobnionej trawy prawie nie zauważysz na swoim trawniku.
Mulczowanie trawy to świetna funkcja, która naprawdę oszczędza czas. W rzeczywistości może być o ponad 30% szybsza niż konwencjonalne metody, ponieważ nie trzeba przerywać pracy, w celu opróżnienia pojemnika. Skutkuje to również znaczną oszczędnością paliwa. Ściółkowanie trawy umożliwia recykling ścinków, wzbogacając glebę w miarę ich rozkładu, tworząc naturalny nawóz. Zauważysz wyraźną poprawę kondycji swojego trawnika, ponieważ nawóz będzie działał podczas całego sezonu koszenia.

2.1.2. Traktory z wyrzutem bocznym

Traktorki z wyrzutem bocznym starannie przycinają i rozkładają trawę, aby mogła naturalnie uschnąć. Skoszona trawa nie trafia do kosza a wyrzucana jest z agregatu tnącego bokiem, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na opróżnianie kosza. Traktory ogrodowe z wyrzutem bocznym sprawdzą się najlepiej na dużych powierzchniach, łąkach, gdzie zależy nam głównie na szybkim skoszeniu trawy bez dbałości o wygląd. Oczywiście takie maszyny dają również możliwość koszenia podwórka, jednak po zakończonej pracy czeka nas jeszcze grabienie - tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się traktory z koszem.

2.2. Traktory z przednim agregatem tnącym

Traktory ogrodowe wyposażone w przedni agregat tnący sprawdzają się w pracy w trudno dostępnych miejscach, takich jak niewygodne narożniki, ławki i pod krzakami — które byłyby niemożliwe do osiągnięcia maszyną z agregatem umieszczonym w środkowej części traktorka. Wyróżniają się bardzo małym promieniem skrętu dzięki czemu łatwo nimi manewrować. Dostęp do agregatu tnącego i jego konserwacja są w tych maszynach bardzo łatwe. Zamontowany z przodu agregat tnący zapewnia kierowcy wyraźny, niezakłócony widok na drogę cięcia, co z kolei znacznie ułatwia dokładne i bezpieczne podążanie wzdłuż skomplikowanych granic i krętych ścieżek. Agregat tnie trawę, zanim koła po niej przejadą - trawa nie jest spłaszczana przez koła przed koszeniem, co prowadzi do czystszego i bardziej równomiernego wykończenia.

3. Wyposażenie


Traktorki do trawników zaprojektowano tak, aby koszenie było łatwiejsze i wydajniejsze przez cały sezon, a posiadanie odpowiednich funkcji może jeszcze bardziej usprawnić ten proces. Nowe kosiarki wyposażone są w funkcje, które zapewniają najlepsze w swojej klasie cięcie — drobniejsze ścinki, większa równość oraz mniej grudek. Oto krótki przewodnik po funkcjach traktorka ogrodowego, które pomogą uzyskać idealne cięcie za każdym razem:

3.1. Wielkość silnika i funkcje
Idealna wielkość silnika zależy od tego, do czego zamierzasz wykorzystywać swój traktor ogrodowy. Większe silniki mogą być ważną cechą dla osób, które chcą używać swojej maszyny do czegoś więcej niż tylko koszenia trawy. Większy silnik pozwoli Ci skorzystać z osprzętu, takiego jak przyczepka, siewnik czy pług do odśnieżania.
Oprócz wielkości silnika zastanów się, czy chcesz mieć traktor wyposażony w gaźnik, czy elektryczny wtrysk paliwa. Traktory z wtryskiem paliwa zostały zaprojektowane w celu zapewnienia płynnego rozruchu i zwiększenia oszczędności paliwa.

3.2. Zderzak
Niektóre traktorki do trawników wyposażono w zderzak na wypadek przypadkowego najechania na drzewo, krzew lub inne przeszkody. W przypadku ciągników, które nie są w nie wyposażone w standardzie, zestawy zderzaków można dokupić oddzielnie i zamontować ja do przedniej części traktora, aby zapobiec ewentualnym przyszłym uszkodzeniom.

3.3. Licznik godzin pracy
Wskazuje, jak długo pracował silnik i może pomóc w ustaleniu czasu wymiany oleju lub innej konserwacji. Zadania konserwacyjne są często związane z czasem pracy, więc ta funkcja pomoże Ci lepiej śledzić, kiedy kosiarka może wymagać regulacji. Pozwoli Ci to ograniczyć czas przestoju i pomoże utrzymać traktor w dobrym stanie przez cały sezon.
Niektóre modele dają możliwość połączenia się z aplikacją na smartfona przez Bluetooth np. traktory STIHL można wyposażyć w urządzenie Smart Connector.

3.4. Wskaźnik poziomu paliwa
Wybierz traktor ze wskaźnikiem poziomu paliwa widocznym podczas jazdy, lub wyposażonym w przezroczysty zbiornik. Dzięki temu będziesz wiedział, ile w danej chwili masz paliwa i kiedy trzeba je uzupełnić.

3.5. Przekładnia zębata
Ogólnie dostępna w najtańszych modelach traktorków do pielęgnacji trawników. Przekładnia zębata odnosi się do systemu dźwigni używanego do zmiany biegów z przodu na tył oraz szybszej lub wolniejszej jazdy.

3.6. Przekładnie bezstopniowe
Jeśli szukasz czegoś innego niż przekładnia zębata, istnieją dwa rodzaje przekładni bezstopniowych (CVT). Pierwszy wykorzystuje ręczną dźwignię do regulacji kierunku i pedał nożny do regulacji prędkości. Druga i droższa odmiana ma pedały do ​​regulacji prędkości i kierunku.

3.7. Przekładnia hydrostatyczna
Aby zapewnić płynność manewrowania i wygodną pracę, warto zdecydować się na traktor z przekładnią hydrostatyczną, która działa podobnie jak automatyczna skrzynia biegów w samochodzie.

3.8. Fotel z wysokim oparciem i uchwyt na kubek
Pierwszy zapewnia lepsze podparcie i większy komfort niż podstawowe siedzenie, a uchwyt na kubek przyda się podczas pracy w gorące dni.

3.9. Tempomat
Działa podobnie jak w samochodzie - umożliwia zablokowanie prędkości jazdy kosiarki samojezdnej.

4. Porady końcowe

4.1. Rozmiar silnika
Im większy silnik, tym lepiej radzi sobie w trudnych warunkach. Jeśli potrzebujesz kosiarki, która będzie często kosić mokrą lub wysoką trawę, ścinać chwasty lub zbierać i mulczować liście, większy silnik będzie dobrym rozwiązaniem.

4.2. Szerokość koszenia
Szerokość koszenia powinna być tym większa im większa jest powierzchnia podwórka. Szerokość 100 cm lub mniejsza będzie odpowiednia dla mniejszego podwórka - około 2000 m2. Szerokość od 105 do 115 cm jest odpowiednia dla podwórka o powierzchni do 8000 m2. Podwórko o powierzchni 12000 m2 lub większej zwykle wymaga agregatu o wielkości 125 cm lub więcej.

4.3. Komfort pracy i trwałość
Nie należy zapominać, że komfort pracy jest niezwykle ważny w przypadku maszyny, przy której spędza się wiele godzin w szczycie sezonu koszenia. Czy siedzisko jest wygodne? Czy twoje plecy mają podparcie? Jakie jest uczucie kierowania?
Trwały traktor ogrodowy jest zbudowany do wykonywania zadań, które będziesz mu narzucać. Ogranicz przestoje, dopasowując funkcje do wykonywanych zadań i wybierając traktor ogrodowy z dostępem do części zamiennych i akcesoriów na wypadek zużycia.

4.4. Wyposażenie
Twój traktorek ogrodowy może kosić, ale czy może zbierać pokos do kosza, mulczować i wyrzucać na bok? Poznaj dostępne opcje, aby znaleźć traktor ogrodowy stworzony do tego, czego potrzebujesz, a może nawet do czegoś więcej.

4.5. Dostęp do wsparcia, gwarancji, konserwacji
Zastanów się, czy łatwo uzyskasz dostęp do pomocy, gdy będziesz jej potrzebował. Kupując traktor ogrodowy znanej marki takiej jak STIHL czy AL-KO, zyskujesz dostęp do ogólnokrajowej sieci lokalnych dealerów oferujących usługi gwarancyjne/pogwarancyjne oraz dostęp do części zamiennych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie traktorka ogrodowego warto zadać sobie jeszcze kilka pytań:

  • Jak wygodne jest siedzenie?
  • Czy jego gabaryty będą odpowiednie do mojego ogrodu i garażu?
  • Jak pojemny jest kosz na trawę i czy łatwo go opróżniać?
  • Czy jest łatwy w czyszczeniu i konserwacji?
  • Jak duży jest zbiornik paliwa i czy łatwo sprawdzić aktualny poziom napełnienia?
  • Jakie zabezpieczenia posiada dany traktor ogrodowy?
  • Czy kupujesz sprzęt renomowanej marki o dobrej reputacji i doskonałej obsłudze posprzedażowej?