Co powinieneś wiedzieć przed zakupem nożyc do żywopłotu

Żywopłoty mogą wyglądać spektakularnie, gdy są schludne i uporządkowane, ale wymagają sporej konserwacji, aby wyglądały nienagannie. A przy mieszance wysokości, dziwnych kątów, dużej wagi i bardzo ostrych ostrzy przycinanie żywopłotu może być potencjalnie niebezpiecznym doświadczeniem, dlatego warto zapoznać się z naszymi wskazówkami przed zakupem właściwego sprzętu.
Nożyce do żywopłotu pozwolą skrócić czas oraz wysiłek potrzebny do utrzymania żywopłotu w doskonałej formie. Najnowsze modele są lżejsze, łatwiejsze w manewrowaniu i wygodniejsze niż ich poprzednicy. Dostępnych jest wiele modeli pasujących do ogrodów i żywopłotów o różnej wielkości. Dobrze przycięte żywopłoty sprzyjają zdrowemu wzrostowi, stanowią schludne obramowanie ogrodu i mogą nadać projektowi odpowiednią strukturę. Wybór odpowiedniego narzędzia do osiągnięcia tego celu polega na znalezieniu właściwej równowagi między wielkością ogrodu, rodzajem żywopłotu i wygodą.
Kluczem do stworzenia pięknie wypielęgnowanego, zdrowego żywopłotu jest użycie odpowiednich nożyc do żywopłotu. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze nożyce do żywopłotu dopasowane do Twoich potrzeb.

1. Rodzaj zasilania


Niezależnie od tego, czy szukasz spalinowych, czy elektrycznych nożyc do żywopłotu, musisz rozważyć szereg czynników, takich jak długość ostrza, jego typ i szczelinę między zębami. Od lekkich modeli bezprzewodowych po nożyce do żywopłotu na wysięgniku przeznaczone do przycinania wysokich żywopłotów.

Uwaga: jeśli dopiero zaczynasz korzystać z nożyc do żywopłotu, zacznij od modelu elektrycznego. Są łatwiejsze w manewrowaniu i bezpieczniejsze w użyciu. Jeśli okaże się, że elektryczne nożyce do żywopłotu nie spełniają Twoich potrzeb (po tym, jak już nauczyłeś się ich używać), rozważ przejście na mocniejszy model z silnikiem spalinowym.

1.1. Nożyce spalinowe


Spalinowe nożyce do żywopłotu to wydajne i solidne narzędzia. Są dobrze wyposażone, aby przecinać duże gałęzie i zapewniają długi czas pracy. Dlatego te urządzenia najlepiej nadają się do intensywnej pielęgnacji ogrodu. Są jednak ciężkie, hałaśliwe i niezbyt przyjazne dla środowiska. Co więcej, jeśli nie dbasz o silnik, rozruch może sprawiać problemy.
Spalinowe nożyce do żywopłotu mogą być wyposażone w silnik 2- lub 4-suwowy. Silnik dwusuwowy działa poprzez mieszanie oleju i paliwa, podczas gdy silnik czterosuwowy ma oddzielny zbiornik na paliwo i drugi na olej.
Silnik dwusuwowy wymaga mniej konserwacji niż silnik czterosuwowy, ale jest też mniej wydajny. Silnik czterosuwowy jest zalecany do intensywnego i częstego użytkowania.
Benzynowe nożyce do żywopłotu są najlepsze dla profesjonalistów, dla osób o dużych powierzchniach do utrzymania lub po prostu dla każdego, kto chce wykonywać długie zadania bez trzymania kabla elektrycznego.

1.2. Nożyce elektryczne

Jeśli zależy Ci na niskiej wadze, ograniczeniu konserwacji urządzenia do minimum a do tego dbasz o środowisko, elektryczne nożyce do żywopłotu są narzędziem do tego zadania. Istnieje kilka opcji, które należy rozważyć przed zakupem.

1.2.1. Sieciowe

Elektryczne nożyce do żywopłotu to zazwyczaj najmniejsze, najlżejsze i najtańsze nożyce na rynku.
Te przewodowe trymery są gotowe do użycia w każdej chwili, co jest świetną wiadomością, jeśli regularnie pielęgnujesz swoje żywopłoty, ponieważ nie musisz się martwić o ładowanie akumulatora lub kupowanie paliwa. Zanim wybierzesz przewodową maszynę do strzyżenia, upewnij się, że masz łatwy dostęp do zewnętrznego źródła zasilania.lżejsze i cichsze niż trymery spalinowe. Przewód może być ograniczający, jeśli masz dużą przestrzeń na zewnątrz, więc lepiej nadają się do mniejszego ogrodu.
Największą wadą elektrycznych nożyc do żywopłotu jest ich ograniczona mobilność, ponieważ trzeba trzymać się blisko gniazda zasilania.
Należy również uważać, aby podczas pracy nie przeciąć przewodu elektrycznego.

Zalecamy rozważenie innego źródła zasilania, jeśli:
 • posiadasz duży ogród lub żywopłot
 • nie masz łatwego dostępu do gniazdka elektrycznego

1.2.2. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu


Podobnie jak modele elektryczne, akumulatorowe nożyce do żywopłotu są idealne do obszarów wrażliwych na hałas, ponieważ są wyjątkowo ciche. Są również najbardziej przyjaznym dla środowiska rodzajem zasilania, ponieważ nie generują spalin i nie wymagają zasilania sieciowego.
Jeśli nie masz dostępu do zewnętrznego źródła zasilania lub masz większy ogród, w którym przedłużacz jest po prostu niepraktyczny, bezprzewodowe nożyce do żywopłotu mogą być dla Ciebie idealne. Modele bezprzewodowe oferują wiele zalet modeli przewodowych, są lekkie, łatwe w użyciu i konserwacji.
Jedynym minusem jest to, że pracę należy planować z wyprzedzeniem i pamiętać o naładowaniu baterii przed użyciem. W przypadku bardzo dużych ogrodów warto posiadać przynajmniej 2 akumulatory do pracy na przemian - jeden w urządzeniu gotowy do pracy a gdy drugi w tym czasie ładowany w ładowarce.
Dzięki postępowi technologicznemu modele bezprzewodowe mogą teraz pracować znacznie dłużej i ciąć większe powierzchnie w porównaniu ze starszymi modelami.
Większość naszych produktów bezprzewodowych jest sprzedawana w zestawach, co oznacza, że ​​w zestawie otrzymasz akumulator i ładowarkę. Większość jest również wyposażona w wymienne baterie. Oznacza to, że wiele różnych elektronarzędzi ogrodowych jest częścią tej samej platformy akumulatorowej i będzie działać przy użyciu tego samego akumulatora. W zależności od dostawcy ten sam akumulator będzie działał również w innych elektronarzędziach, zapewniając większą wygodę i potencjalnie większą pulę zapasowych akumulatorów.

2. Funkcje nożyc

2.1. Szerokość cięcia odstęp między ostrzami i długość ostrza

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu, jest długość ostrza. Długość ostrza trymera określa szybkość cięcia żywopłotu. Średniej wielkości żywopłot pasowałby do ostrza o długości od 45 do 60 cm, jednak coś znacznie większego lub gęstszego pasowałoby do produktu o długości ostrza większej niż 60 cm. Im większy odstęp między zębami ostrza – tym więcej listowia można wyciąć za jednym razem. Duża szczelina między ostrzami jest idealna do grubszych, gęstszych żywopłotów. Te ogólne wskazówki powinny pomóc:
Wielkość żywopłotu: Długość ostrza
 • Mały: 46 cm lub mniej
 • Średni: 47-56 cm
 • Wielki: 56 cm +

2.1.1. Rodzaje ostrzy

Nożyce do żywopłotu mogą być wyposażone w jedną z dwóch technologii ostrzy:
 • Ostrza pojedynczego działania: jedno ruchome ostrze oscyluje w stosunku do nieruchomego pręta.
 • Ostrza o podwójnym działaniu: oba ostrza są ruchome i poruszają się względem siebie, aby zredukować wibracje i zwiększyć wydajność.
Większość nożyc do żywopłotu jest ostrzona tylko z jednej strony, jednak można znaleźć ostrza dwustronne.
Jednostronne ostrza są bezpieczniejsze i łatwiejsze w manewrowaniu, ponieważ możesz łatwo trzymać bok trymera z ostrzem skierowanym w Twoją stronę. Jednak dla osób, które mają doświadczenie z nożycami do żywopłotu, opcja dwustronna może przyspieszyć pracę, ponieważ tnie z obu stron jednocześnie.
Ostrza, które posiadają ząbki na obu częściach, są idealne do cięcia i chwytania gałązek większych niż ćwierć cala.
Możesz także rozważyć ostrza z nieprzywierającą powłoką, która zapobiega rdzewieniu krawędzi oraz ich sklejania.

2.1.2. Ostrzenie ostrza

Im ostrzejsze ostrza nożyc do żywopłotu, tym dokładniej będą ciąć i tym mniej wibracji generuje narzędzie podczas cięcia. Cechy takie jak szlif diamentowy lub cięcie laserowe wskazują na ostrość prosto po wyjęciu z pudełka i powinny ułatwić osiągnięcie wysokiej jakości wykończenia.
Jeśli chcesz mieć ostrze, które możesz łatwo naostrzyć, powinieneś wybrać nożyce z prostymi krawędziami, ponieważ można je łatwo naostrzyć za pomocą kamienia.

2.1.3. Rozstaw zębów


Im większy rozstaw zębów, tym więcej materiału może ciąć ostrze.
W przypadku bardziej dojrzałych żywopłotów szersza szczelina między zębami ułatwi przecinanie grubszych gałęzi i łodyg. W przypadku mniejszego żywopłotu wystarczą ostrza o rozstawie od 15 do 20 mm, ale jeśli regularnie przycinasz bardziej dojrzałe żywopłoty, poszukaj modeli z rozstawem co najmniej 30 mm.
 • 12 do 16 mm dla młodego wzrostu lub rzadkich żywopłotów,
 • 20 do 25 mm dla przeciętnego żywopłotu,
 • 26 do 36 mm do walki w dżungli.

2.1.4. Osłona końcówki ostrza

Podczas gdy ostrza do nożyc do żywopłotu są bardzo trwałe i zaprojektowane tak, aby radziły sobie z szeroką gamą roślinności i użytkowania przez wiele lat, zagrożenia, takie jak ściany i ogrodzenia, mogą spowodować uszkodzenie ostrza. Niektóre ostrza zostały zaprojektowane tak, aby zawierały osłonę końcówki ostrza, która pomaga chronić przed przypadkowymi uderzeniami i zarysowaniami muru czy kostki brukowej, pomagając utrzymać trymer w dobrym stanie.

2.2. Rodzaj uchwytu

Rodzaj uchwytu nożyc do żywopłotu wpływa na komfort ich użytkowania.
Poszukaj zawijanych uchwytów i/lub uchwytów obrotowych, które pomogą Ci trzymać trymer pod kątem, który jest wygodny dla Ciebie i zapewnia wydajne cięcie.
Im więcej opcji oferuje uchwyt, tym łatwiej będzie go używać.
Obrotowy uchwyt umożliwia obracanie ostrza, co pozwala na trzymanie trymera w normalnej pozycji podczas cięcia poziomego lub pionowego, co zapewnia większy komfort.
Ułatwia również trzymanie trymera pod różnymi kątami podczas manewrowania wokół ogrodzenia lub ściany.

2.3. Nożyce teleskopowe i na wysięgniku


Jeśli masz wysokie żywopłoty i nie masz ochoty pracować na drabinie, niezbędne są nożyce do żywopłotu na wysięgniku lub teleskopowe.
Ostrze tych narzędzi jest zamocowane na końcu wielokierunkowego słupka o regulowanej wysokości, który umożliwia pracę z ziemi.
Pod względem długości te nożyce do żywopłotu mogą rozciągać się na ponad 3 metry.
Jednak nożyce do żywopłotu na wysięgniku są ciężkie i nie są zalecane dla wszystkich użytkowników. Jednak mogą być wyposażone w system antywibracyjny chroniący stawy.

2.4. Waga i równowaga

Jeśli to możliwe, przed zakupem nożyc do żywopłotu powinieneś spróbować wziąć wybrany przez siebie model w ręce, ponieważ są one dostępne w różnych wagach i wyważeniach. Jednak to, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, zależy od osobistych preferencji.
Spalinowe nożyce do żywopłotu są najcięższe ze wszystkich modeli i ważą od 4,3 do 7 kg.
Elektryczne nożyce do żywopłotu ważą około 2 do 6 kg, podczas gdy nożyce do żywopłotu na wysięgniku mogą ważyć do 9 kg.
Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wagę narzędzia przed dokonaniem inwestycji.

2.5. Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa

Nożyce do żywopłotu nieodpowiednio użytkowane mogę stanowić duże niebezpieczeństwo zarówno dla operatora jak i osób trzecich, dlatego zabezpieczenia są często kluczową cechą. Warto zwrócić uwagę na następujące opcje:
 • automatyczny hamulec: gwarantuje, że po zwolnieniu uchwytu ostrza natychmiast się zatrzymają, np. jeśli coś zablokuje się w zębach maszyny.
 • osłona dłoni: ochroni twoje ręce przed spadającymi gruzami.