Kosiarki elektryczne - sieciowe i akumulatorowe

Elektryczne kosiarki do trawy zapewniają korzyści w kilku kluczowych obszarach. Po pierwsze, wytwarzają mniej hałasu niż kosiarki spalinowe, więc korzystanie z nich wcześnie rano nie zakłóci snu sąsiada. Te urządzenia mają zastosowanie głównie do trawników w małych ogrodach i stanowią alternatywę dla modeli benzynowych. Ponadto są od nich dużo tańsze i zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Warto pamiętać, że kosiarki elektryczne nie generują spalin co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Nadal zastanawiasz się czy warto kupić dla siebie kosiarkę elektryczną? Przeczytaj do końca nasz poradnik, postaramy się odpowiedzieć na większość Twoich pytań i pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia.

1. Rodzaje kosiarek elektrycznych


Kosiarka elektryczna to maszyna do cięcia trawy uzyskująca moc po podłączeniu do gniazdka elektrycznego lub akumulatora. Do swojej pracy wykorzystują silnik elektryczny.
Mogą być trzymane w ręku (podkaszarki, kosy elektryczne), pchane lub dostępne jako kosiarki samojezdne czyli tzw. roboty koszące. Są bardziej przystępne cenowo w porównaniu do kosiarek spalinowych, oraz stosunkowo łatwe w obsłudze i utrzymaniu.

Kosiarki elektryczne są popularnym wyborem wśród osób, które chcą mieć kosiarkę przyjazną dla środowiska, cichszą, łatwiejszą w przemieszczaniu oraz niewymagającą benzyny.

Występują w dwóch wersjach – przewodowej oraz bezprzewodowej (kosiarki akumulatorowe).

1.1. Przewodowe kosiarki do trawy


Przewodowa kosiarka elektryczna wykorzystuje energię elektryczną z gniazdka sieciowego poprzez przewód i jest ogólnie zalecana do trawników o średniej i większej powierzchni.

Plusy: kosiarka podłączona do sieci elektrycznej oznacza, że ​​nigdy nie będziesz martwić się o wyczerpanie źródła zasilania oraz masz pewność, że kosiarka wykorzystuje swoją pełną moc. Kosiarki sieciowe są również dosyć lekkie do użytku na podwórku i ogólnie stanowią bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska wybór.

Minusy: przewód może być potencjalnie niebezpieczny, jeśli ktoś potknie się o niego podczas pracy lub przypadkowo po nim przejedzie. Upewnij się, że zapewniłeś odpowiednie środki ostrożności podczas korzystania z przewodowego produktu elektrycznego, zarówno w domu jak i na zewnątrz. Sprawdź czy trawa jest sucha (woda to wróg numer jeden dla urządzeń elektrycznych), zabezpiecz kabel przy gniazdku i upewnij się, że nie przejedziesz po nim kosiarką.

1.2. Kosiarki elektryczne zasilane akumulatorem


Bezprzewodowe kosiarki elektryczne do trawy są zasilane poprzez akumulator i mogą mieć zastosowanie na większości podwórek, od małych do całkiem dużych.
Zaletą tych modeli jest brak kabla zasilającego. Ogólnie rzecz biorąc, kosiarki akumulatorowe będą działać równie dobrze, jak inne modele. Jednak będą działać tylko tak długo, na ile starczy bateria, ważą nieco więcej, a bateria w końcu się wyczerpie (mimo, że zwykle zajmuje to trochę czasu).
Przed wyborem tego typu kosiarki należy upewnić się, że w pełni naładowany akumulator wystarczy na czas potrzebny do skoszenia całego trawnika.
Zawsze dobrze jest mieć co najmniej jedną dodatkową baterię na podmianę, więc warto mieć to na uwadze przy wyborze konkretnego modelu. Część urządzeń będzie wyposażone w drugą baterię, inne tylko jedną. Dlatego konieczne jest uważne przeczytanie specyfikacji produktu.

Plusy: brak konieczności podpięcia przedłużacza oznacza mniejsze zagrożenie i większą mobilność bez konieczności pozostawania w granicach tego, jak daleko rozciąga się kabel. Są również ekonomiczne i stanowią doskonałą "zieloną" alternatywę dla koszenia.

Minusy: należy pamiętać o naładowaniu akumulatora kosiarki przed użyciem, gdyż po jego wyczerpaniu nie będzie można z niej skorzystać. Elektryczne kosiarki do trawy zasilane akumulatorem są również zwykle cięższe ze względu na wkładkę akumulatorową. Bezprzewodowe kosiarki elektryczne są droższe, ale często są znacznie wygodniejsze. Warto również mieć na uwadze fakt, że w miarę używania kosiarki a tym samym stopniowym wyczerpywaniu akumulatora będzie ona traciła swoją moc - w przeciwieństwie do kosiarki przewodowej.

1.3. Roboty koszące czyli samojezdne kosiarki elektryczne do trawy


Tak jak roboty odkurzające mogą zamiatać i myć dom za naciśnięciem jednego przycisku, tak samo mogą to zrobić roboty do koszenia trawników.
Najnowsze modele robotów koszących stanowią interesującą opcję dla każdego, kto nie ma dużo czasu na chodzenie za kosiarką i jest gotów zapłacić wyższą cenę.
Te zasilane bateryjnie urządzenia to miniaturowe automatyczne kosiarki, które są prowadzone albo przez przewód ograniczający, albo przez czujniki, które pozwalają im omijać przeszkody. Roboty korzystające z przewodu ograniczającego będą tańsze, ale wymagają więcej czasu na konfigurację.
Przewód ograniczający należy zainstalować przed przystąpieniem robota do pracy. Istnieje jednak ryzyko przypadkowego przecięcia drutu podczas prac ogrodowych (kopanie w ziemi)
Roboty koszące z czujnikami są bardziej niezależne, co oznacza, że nie ma potrzeby instalowania kabli ograniczających. Będzie jednak konieczne ustawienie fizycznych granic celem stworzenia bariery, którą robot będzie w stanie wyczuć.
Wielkość trawnika to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze robota koszącego. Warto pamiętać, że powierzchnia koszenia robota koszącego nie przekracza 2000 m².

Plusy: usiądź wygodnie, zrelaksuj się i ciesz się mocą technologii, która wykona za Ciebie ciężką pracę. Po wykonaniu odpowiedniej konfiguracji wstępnej roboty koszące mogą perfekcyjnie przycinać trawnik praktycznie bezobsługowo.

Minusy: podobnie jak każda nowa technologia, mają one wysoką cenę w porównaniu z ich elektrycznymi odpowiednikami popychanymi przez człowieka. Chociaż roboty koszące są zaprojektowane tak, aby kosić trawnik metodycznie i perfekcyjnie, przeszkody mogą blokować drogę robota, który może zdecydować, że całkowicie je ominie i zrezygnuje z dalszego koszenia.


2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki elektrycznej

2.1. Moc znamionowa kosiarek elektrycznych zasilanych sieciowo

Moc kosiarek elektrycznych jest mierzona w watach (W). Twoja kosiarka musi być wystarczająco mocna, aby poradzić sobie z trawnikiem, który będzie kosić.
Poniżej przedstawiamy podział kosiarek ze względu na moc znamionową oraz wielkość obszaru do koszenia:
 • kosiarki o mocy od 100 do 1300 W przeznaczone są do trawników o powierzchni do 300 m²
 • kosiarki z silnikami o mocy od 1400 do 1800 W sprawdzą się na powierzcniach do 700 m²

2.2. Wielkość obszaru do koszenia

Jeśli masz małą lub ograniczoną przestrzeń na zewnątrz (np. patio z niewielkim trawnikiem) która może nie wymagać mocy kosiarki elektrycznej, podkaszarka lub trymer do krawędzi mogą być wystarczające w Twoim przypadku. Chociaż mogą nie chwytać dużych ilości trawy lub nie ciąć tak równomiernie, są przede wszystkim tańsze, łatwiejsze w manewrowaniu i lepiej przystosowane do małych przestrzeni
Bardzo duża przestrzeń, taka jak duże podwórko, łąka lub pole trawy, może być lepiej zagospodarowana za pomocą kosiarki spalinowej lub traktorka ogrodowego, który został stworzony do koszenia obszarów nawet do 10000 m2.

2.3. Szerokość koszenia

Szerokość koszenia kosiarki jest również powiązana z wielkością Twojego ogrodu i określa, ile razy będziesz musiał jeździć tam i z powrotem.
 • do małych ogrodów o powierzchni mniejszej niż 400 m² wybierz kosiarkę o szerokości roboczej od 35 do 46 cm
 • w przypadku trawników o powierzchni od 400 m² do 700 m² zdecydowanie lepiej sprawdzi się kosiarka o szerokości koszenia od 46 do 53 cm.

2.4. Wysokość cięcia

Wysokość koszenia kosiarek elektrycznych w zależności od modelu mieści się zazwyczaj w granicach od 20 do 70 mm. Niektóre kosiarki oferują minimalną wysokość koszenia wynoszącą dopiero 30 mm, co może być frustrujące dla fanów krótkich trawników!
To nie ważne, że standardowa wysokość trawnika waha się od 35 do 45 mm, krótki trawnik wokół domu będzie miał od 20 do 30 mm, a łąka około 50 do 60 mm.
Zwróć szczególną uwagę na łatwość i ilość stopni regulacji wysokości. Większość modeli posiada od 3 do 8 stopni ustawień wysokości. Chodzi o to, aby dostosować wysokość koszenia do długości trawy. Warto zauważyć, że zarośnięty trawnik trzeba będzie skosić dwa, a nawet trzy razy przy różnych ustawieniach wysokości.

2.5. Kosz na trawę

W zależności od modelu pojemność kosza na trawę może wynosić od 30 do 60 litrów. Do małego ogrodu (poniżej 400 m²) wystarczy kosz na trawę o pojemności 30 litrów. Do większych ogrodów będziesz potrzebować kosz 50 lub 60 litrowy.
Część koszy wykonanych jest z tworzywa sztucznego, natomiast inne z tkaniny. Ta druga opcja jest lżejsza, ale wymaga częstrzej konserwacji, w przeciwieństwie do koszy plastikowych.

2.6. Żywotność i moc akumulatora kosiarki

Aby ocenić wydajność akumulatorów kosiarki, należy wziąć pod uwagę zarówno pojemność, jak i moc akumulatorów.
Napięcie (moc baterii) jest podawane w woltach (V), podczas gdy pojemność (czas pracy baterii) jest mierzone w amperogodzinach (Ah). Im wyższe te wartości, tym mocniejsza i trwalsza będzie Twoja maszyna. Koniecznie należy pamiętać o tym aby zachować właściwe napięcie akumulatora gdyż zastosowanie baterii o wyższym napięciu może bezpowrotnie uszkodzić silnik kosiarki i konieczna będzie jego wymiana na nowy. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować akumulator o większej pojemności (Ah), ponieważ reprezentuje ona żywotność baterii i wydłuża czas pracy na jednym ładowaniu.
Poniżej przedstawiamy podział akumulatorów ze względu na powierzchnię koszenia:
 • do trawnika o powierzchni 300 m² lub mniejszej potrzebujesz około 18 V i 2 Ah
 • do ogrodów o powierzchni od 300 do 500 m potrzebne będzie zasilanie 36 V i 3 Ah
 • do trawników o powierzchni od 500 do 700 m² wybierz model 36 V i 5 Ah

2.7. Waga

Kosiarki elektryczne zazwyczaj ważą między 6 a 15 kg. Jeśli szukasz klasycznej kosiarki pchanej warto zwrócić uwagę na ten aspekt.


3. Wskazówki końcowe

Jeśli podjąłeś już decyzję o zakupie kosiarki elektrycznej, rozważ następujące funkcje, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Ciebie:
 1. Sprawdź szerokość koszenia – im większa, tym więcej trawy złapie a tym samym skróci czas koszenia
 2. To samo dotyczy kół – im większe, tym kosiarka będzie łatwiejsza w manewrowaniu
 3. Sprawdź czas pracy i napięcie baterii – 45 minut i więcej to dość dobry czas
 4. Czy kosiarka jest zasilana tylko określoną marką baterii? Czy można dokupić dodatkowe?
 5. Weź pod uwagę wygodę uchwytu, swoją siłę i wagę kosiarki oraz łatwość włączania i regulacji ustawień
 6. Regulacja wysokości — różne wysokości odpowiadają za różne zabiegi na trawniku — mulczowaniem, koszeniem lub przycinaniem
 7. W przypadku kosiarek elektrycznych z przewodem upewnij się, że przewód jest wystarczająco długi. Możesz dokupić również przedłużacz zwijany na bębnie.
 8. Klucz bezpieczeństwa do kosiarek akumulatorowych to dobre rozwiązanie dla osób z dziećmi
Chociaż wszystkie elektryczne kosiarki do trawy są nieco inne, istnieje kilka kluczowych czynników, o których należy pamiętać, aby zachować jej długowieczność:
 • Elektryczne kosiarki do trawy nie są wodoodporne, dlatego przed i po użyciu należy przechowywać je w zadaszonym garażu
 • Regularnie wymieniaj ostrza
 • Kontynuuj okresowe oczyszczanie podwozia ze skoszonej trawy
 • Regularnie smaruj łożyska w kołach
 • Od czasu do czasu wykonaj przegląd swojej kosiarki elektrycznej:
  • sprawdź śruby i mocowania
  • przedmuchaj komory baterii
  • naostrz nóż
  • pozbądź się kurzu i innych nagromadzonych zanieczyszczeń
 • Jeśli posiadasz kosiarkę akumulatorową, przechowuj akumulatory w temperaturze pokojowej, aby zbytnio się nie wyziębiły (co wpływa na ich trwałość) i przechowuj je w pełni naładowane - w zależności od technologii akumulatora często przy odstawianiu go na dłuższy okres bez ładowania zaleca się utrzymanie stopnia naładowania na około 40% maksymalnej pojemności.