Jak dobrać kosiarkę spalinową do swoich potrzeb?

Wybór odpowiedniej kosiarki spalinowej może być trudny, jednak dzięki naszemu przewodnikowi pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu, który pozwoli cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok.
Maszyny te stają się coraz bardziej popularne wśród ogrodników, ponieważ są coraz tańsze w zakupie i łatwiejsze w utrzymaniu.
Główną zaletą maszyn spalinowych jest to, że można z nich korzystać w zasadzie wszędzie, gdyż nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, a dzięki dodatkowej mocy mogą również poradzić sobie z dłuższą trawą.
Kosiarki spalinowe należy dobierać nie tylko w zależności od wielkości trawnika, ale także szeregu innych czynników, jak choćby szerokości i wysokości koszenia czy moc silnika. Niezależnie od tego, czy szukasz modelu bez napędu (pchanego) czy z napędem, nasz poradnik podpowie Ci jak znaleźć odpowiednią kosiarkę do swojego ogrodu.

1. Duża powierzchnia koszenia wymaga mocniejszej maszyny

powierzchnia koszenia
Niewątpliwie powierzchnia koszenia jest kluczowym czynnikiem przy doborze odpowiedniej kosiarki do trawnika. Wybierając zbyt małą kosiarkę do pracy z dużymi powierzchniami znacząco skracamy jej żywotność. Taka kosiarka wymaga częstszych przerw na odpoczynek gdyż przy ciągłej pracy może dochodzić do przegrzewania silnika.

Maszyny przystosowane do pracy z większymi trawnikami oczywiście poradzą sobie również z mniejszymi ale trzeba mieć na uwadze, że będą to urządzenia większe, cięższe a przez to mniej zwrotne.

2. Napęd na koła zapewni dodatkową wygodę podczas pracy

kosiarki z napędem i bez
Kosiarki bez napędu są przystępne cenowo, ale aby skosić trawę wymagają pchania. Te maszyny są małe, lekkie i najlepiej nadają się do płaskich powierzchni nie przekraczających 800 m². Rabaty kwiatowe, obrzeża, drzewka lub pergole, nie będą stanowić problemu dla tych kosiarek gdyż ich gabaryty pozwalają na łatwe manewrowanie między przeszkodami. Ponadto są łatwiejsze w obsłudze niż modele z napędem i tańsze w serwisie. Dobrym przykładem takiej kosiarki jest np. model widoczny jako pierwszy na powyższym obrazku czyli STIHL RM 235

Najbardziej popularne na rynku są jednak kosiarki z napędem. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają napęd na koła, dzięki czemu ​​użytkownik nie musi "siłować się" z kosiarką, gdyż ta po użyciu odpowiedniej dźwigni porusza się sama. Użytkownik musi ją tylko trzymywać i prowadzić. Przeznaczone są do średnich i dużych ogrodów (od ok. 800 m²) lub takich o nierównej powierzchni. Kosiarki spalinowe z napędem są droższe w zakupie i cięższe w porównaniu z jednostkami nie wyposażonymi w napęd, ale zapewniają większy komfort przy pracy na dużych powierzchniach. Bardzo popularnym i często wybieranym przez klientów naszego sklepu modelem kosiarki spalinowej z napędem jest STIHL RM 253 T - widoczny jako druga pozycja na obrazku.

Topowe modele kosiarek spalinowych wyposażone są w napęd typu Vario, który pozwala na płynne dostosowanie prędkości jazdy kosiarki odpowiednio do prędkości poruszania się użytkownika. Kosiarki bez regulacji prędkości (których na rynku jest najwięcej) mogą poruszać się zbyt wolno lub zbyt szybko w zależności od osoby je obsługującej. Tutaj naprzeciw wychodzi ostatnia z kosiarek umieszczonych na obrazku czyli STIHL RM 650 V

3. Większa szerokość koszenia to jednocześnie duża  oszczędność czasu

pasek szerokości koszenia
Szerokość koszenia to parametr określający jak szeroki pas skoszonego trawnika powstaje po przejechaniu uruchomioną kosiarką. Mówiąc prościej, im większa szerokość koszenia, tym mniej czasu zajmie skoszenie trawnika.
Np. posiadając trawnik o szerokości 30 metrów a szerokość koszenia maszyny wynosi:
 • 41 cm, należy wykonać około 73 manewrów w górę i w dół trawnika by go skosić
 • 53 cm, liczba ta zmniejsza się już do około 57

Dzięki większej szerokości na skoszenie tej samej powierzchni wystarczy poświęcić 30% mniej czasu. Inaczej mówiąc zamiast godziny, wystarczy około 40 minut.

Kosiarki o większej szerokości koszenia będą miały również większą pojemność kosza na trawę, co oznacza, że ​​nie będzie potrzeby tak częstego zatrzymywania się, aby go opróżniać. Warto jednak pamiętać, że im większa szerokość koszenia, tym kosiarka będzie cięższa i trudniejsza podczas skręcania i manewrowania między przeszkodami.

4. Centralna regulacja wysokości koszenia pozwoli na błyskawiczą zmianę ustawień

regulacja wysokości koszenia
Pozostając przy temacie samego koszenia warto wspomnieć również o wysokości cięcia. Większość nowoczesnych kosiarek jest wyposażona w regulatory wysokości koszenia. Przemieszczają one platformę tnącą w górę i w dół, przybliżając lub oddalając ostrze od trawy, w zależności od tego, jak krótka ma być po skoszeniu.
Dłuższą trawę można pozostawiać w miesiącach jesiennych lub na przykład w okresach suchych. W przypadku standardowych trawników nie zaleca się zbyt krótkiego przycinania ze względu na ryzyko wysuszenia w miesiącach letnich.

Obecnie producenci wyposażają swoje kosiarki w różne mechanizmy ustawiania wysokości.
I tak możemy wyróżnić kilka rodzajów:
 • regulacja centralna - najwygodniejsza ze wszystkich opcji gdyż pozwala na ustawienie wysokości dla wszystkich kół jednocześnie za pomocą wygodnej dźwigni.
 • regulacja osiowa - w tym przypadku mechanizm pozwala na ustalenie wysokości kół przednich oraz tylnych osiowo, czyli użytkownik dostaje dwie możliwości regulacji
 • regulacja każdego koła osobno - jak sama nazwa wskazuje w takim przypadku wysokość każdego koła można ustawić indywidualnie. Taka regulacja daje możliwość np. koszenia po kątem.

5. Im więcej funkcji koszenia tym lepiej ale czy na pewno?

funkcje koszenia kosiarki
Mówiąc o funkcjach koszenia można zastanowić się o czym właściwie mówimy? Przecież kosiarka ma skosić trawę i już... No tak ale co dalej? Gdzie skoszona trawa ostatecznie ma się znaleźć? Zazwyczaj trafia do kosza lub pozostaje na trawniku. I tutaj pojawiają się kolejne opcje. Skoszona trawa ma być rozrzucana na bok, do tyłu a może pod kosiarkę?
Z tego względu można wyróżnić 4 najbardziej popularne funkcje koszenia:
 1. wyrzut tylny - opcja występująca niemal w każdej kosiarce. Skoszona trawa nie trafia do kosza ale jest wyrzucana tylnym otworem kosiarki. To rozwiązanie jest najmniej komfortowe gdyż pokos wylatuje wprost na nogi osoby koszącej. W takim przypadku należy szczególnie uważać gdy koszony obszar jest nieoczyszczony, gdyż lecący z dużą prędkością kamień, szyszka czy kawałek szkła może spowodować niemałe obrażenia ciała.
 2. zbieranie trawy do kosza - rozwiązanie najczęściej spotykane, gdzie skoszona trawa trafia prosto do pojemnika. Celowo użyłem tutaj słowa "pojemnik" gdyż na rynku spotkać można różne rodzaje koszy. Od pełnych plastikowych (kompozytowych) po hybrydowe czyli połączenie plastiku oraz materiału tekstylnego po pełne materiałowe kosze. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wszystkie mają cechę wspólną - zapełniony kosz należy co jakiś czas opróżnić. Kosze wykonane z materiału kompozytowego są cięższe od materiałowych ale przede wszystkim są sztywne. Z kolei w przypadku koszy materiałowych mamy pewną dozę elastyczności - dolna część kosza jest ruchoma więc pozwala na większy przechył kosiarki do tyłu (przydatne np. gdy kosimy mokrą trawę i chcemy pozbyć się skoszonego materiału zgromadzonego w bębnie albo w przypadku koszenia wysokiej trawy). Kosze materiałowe przepuszczają większą ilość powietrza co powoduje wytwarzanie dużej ilości kurzu - osoby cierpiące na alergię mogą wtedy odczuwać duży dyskomfort.
 3. wyrzut boczny - funkcja przydatna szczególnie podczas koszenia dużych terenów, gdzie pokos zostaje rozrzucony na świeżo skoszoną trawę i nie ma konieczności "łapania" trawy do kosza. W porównaniu do wyrzutu tylnego skoszona trawa wylatuje z bocznej części urządzenia a więc rozwiązanie jest o bezpieczniejsze niż pokos lecący wprost pod i na nogi koszącego. Wurzyt boczny pozwala na ciągłą pracę bez potrzeby opróżniania kosza (z którego de facto nie musimy wtedy korzystać a więc dodatkowo waga całego zestawu jest mniejsza)
 4. mulczowanie - to nic innego jak mielenie trawy. Warto pamiętać, że mulczowanie stosuje się przy stosunkowo niewysokiej trawie więc aby otrzymać najlepsze rezultaty trawnik należy kosić przynajmniej raz w tygodniu a przy szybko rosnącej trawie nawet co 3-4 dni. W tym przypadku trawa jest ścinana i ponownie cięta na drobne cząstki, które wdmuchiwane są do podstawy darni, gdzie rozkładają się i zwracają do gleby cenne składniki odżywcze. Kosiarki z funkcją mulczowania wykorzystują specjalną przystawkę do mulczowania, która wielokrotnie podaje skoszoną trawę na ostrza, bardzo drobno ją siekając.
Kosiarka najbardziej uniwersalna będzie wyposażona we wszystkie 4 powyższe funkcje - są to kosiarki zwane 4 w 1 (wyrzut tylny, boczny, mulczowanie i zbieranie trawy do kosza).
Nie zostało powszechnie ustalone jakie funkcje ma zawierać kosiarka 4 w 1, 3 w 1 czy 2 w 1. Generalnie każda z nich powinna oferować którąś z wymienionych powyżej.
I tak w zależności od producenta kosiarka 3 w 1 może zawierać przykładowo następujące funkcje:
 • wyrzut tylny, zbieranie do kosza, mulczowanie
 • wyrzut tylny, zbieranie do kosza, wyrzut boczny
 • wyrzut tylny, zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny (bo producent uznał, że wyrzut tylny i zbieranie do kosza to jedna funkcja)
Zawsze przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z opisem danego urządzenia gdyż może zdarzyć się sytuacja gdzie kupimy produkt, który nie oferuje wszystkiego czego potrzebujemy.

Jeśli posiadamy podwórko z pięknym, równym i czystym trawnikiem kosiarka z wyrzutem tylnym i zbieraniem trawy do kosza będzie wystarczającym wyborem. Przy większym obszarze można rozważyć również funkcję mulczowania. Dzięki mniejszej ilości funkcji powinna być lżejsza, bardziej zwinna i nie zajmować dużo miejsca w garażu.

Z kolei posiadacze dużych działek o nierównomiernej powierzchni mogą niekoniecznie zbierać wszystko do kosza (część reprezentacyjna i ogrodzona musi być ładna, a część poza ogrodzeniem po prostu skoszona). W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kosiarka wyposażona dodatkowo w funkcję wyrzutu bocznego - do szybkiego koszenia dużej powierzchni. A z podwórkiem, które ma być wizytówką posesji świetnie poradzi sobie kosiarka wyposażona w kosz na trawię i funkcję mulczowania.

6. Elektryczny rozruch silnika sprawi, że odpalanie kosiarki spalinowej staje się dziecinnie proste

rozruch ręczny kosiarki czy elektryczny
W kosiarkach spalinowych można znaleźć kilka rodzajów mechanizmów rozruchowych. Rodzaj rozruchu może mieć duży wpływ na koszty i komfort pracy – generalnie im łatwiej jest uruchomić kosiarkę, tym może być droższa.

Najpowszechniejszą metodą uruchamiania silnika w kosiarce spalinowej jest rozruch ręczny, który polega na dość szybkim pociągnięciu linki z uchwytem, ​​aby obrócić silnik i uruchomić go. Ten rodzaj rozruchu mimo, że najczęściej stosowany i najmniej skomplikowany może być nieco kłopotliwy dla osób, którym brakuje siły do szarpnięcia sznurkiem lub mają problemy ze stawami.

Dla tej części społeczeństwa producenci kosiarek opracowali rozruch elektryczny, który pozwala na uruchomienie silnika kosiarki za pomocą przycisku. Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyny te są znacznie łatwiejsze w uruchomieniu niż klasyczny rozruch "szarpany".

Część wyższych modeli kosiarek spalinowych posiada rozrusznik elektryczny, który jest obsługiwany za pomocą kluczyka - podobnie jak zapłon w samochodzie. W porównaniu do wersji uruchamianej za pomocą przycisku zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa, ponieważ kosiarki nie można uruchomić bez klucza.

Warto pamiętać, że w kosiarkach z automatycznym rozruchem znajduje się także akumulator, który jeśli jest bliski wyczerpania nie będzie miał siły by zakręcić rozrusznikiem a w konsekwencji nie pozwoli na uruchomienie silnika - warto więc co jakiś czas sprawdzić poziom naładowania akumulatora i ewentualnie podłączyć go do ładowarki. Akumulatory nie są tanimi akcesoriami także to również warto mieć na uwadze.

7. Łatwy dostęp do części zamiennych to gwarancja długowieczności urządzenia

części zamienne do kosiarek
Dosyć ważnym a często pomijanym aspektem podczas zakupu kosiarki (i nie tylko) jest dostęp do części zamiennych. Kosiarka jest produktem, który kupujemy z zamiarem użytkowania co najmniej kilku (a czasem kilkunastu) lat.

Z tego względu warto już podczas poszukiwań swojego wymarzonego modelu zwrócić uwagę iż rynek "zalany" jest tanimi produktami, które mają za zadanie wytrzymać okres gwarancji. Problem pojawia się gdy zachodzi konieczność naprawy takiego urządzenia i okazuje się, że nie ma możliwości sprowadzenia części zamiennych lub dostęp do części jest znacznie utrudniony.

Wybierając produkt znanego producenta (jak np. STIHL, czy AL-KO) mamy pewność, że nawet po okresie gwarancyjnym będzie możliwość szybkiej i sprawnej naprawy na oryginalnych częściach lub zamiennikach.