Trudne w konserwacji powierzchnie wymagają solidnych rozwiązań pod postacią niezawodnych urządzeń. Warto jednak uważać, aby korzystając z nich nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie myjki ciśnieniowej? W co opłaca się zaopatrzyć? Sprawdźmy!

Zastosowanie 

Jako że występują znaczne różnice między wydajnością, żywotnością i technologią myjek ciśnieniowych, na początku trzeba zastanowić się, czy bardziej zależy nam na czyszczeniu elewacji, czy też pojazdów. Jasne, tego rodzaju urządzenia oferują nieograniczone możliwości. Z drugiej strony pamiętajmy o używaniu ich z rozwagą, bo zbyt duże ciśnienie może łatwo uszkodzić konserwowaną powierzchnię. Dlatego wybierając sprzęt, zawsze zwracajmy najpierw uwagę na właściwości, które zaimplementowano.

Parametry

Ciśnienie - jest to najważniejszy parametr zaraz po mocy, który dokładnie powie nam, jak skutecznie przebiegnie proces czyszczenia myjką. Ogólnie im jest go więcej, tym lepiej. Do pracy z delikatnymi powierzchniami (karoseriami samochodowymi) idealnie sprawdzi się wartość ok. 130 barów. Z drugiej strony, jeśli do czynienia mamy z poważniejszymi zabrudzeniami powstałymi na trwalszym materiale (np. kostce brukowej lub pokryciu dachowym), to śmiało możemy użyć sprzętu ciśnieniowego z większą siłą.

Kontrola - trzeba też wiedzieć, że obecnie na rynku można znaleźć takie myjki, które sami możemy odpowiednio regulować - dzięki temu zawsze będziemy mogli dostosować najważniejszy parametr do aktualnie czyszczonej powierzchni bez strachu o jej uszkodzenie - choć tego rodzaju urządzenie ciśnieniowe może być nieco droższe od jej klasycznych odpowiedników.

Wartość ciepła - drugim ważnym aspektem jest temperatura. Nie ma porządków bez ciepłej wody, jednak trzeba wiedzieć, że spora część myjek ciśnieniowych może się przez nią zniszczyć. Obecnie większość modeli oferowanych na rynku powinna być dostosowana z pracą z temperaturą ok. 50 stopni Celsjusza, choć przed ostatecznym zakupem zawsze należy się upewnić.

Wąż

W tym wypadku długość ma znaczenie, bo pamiętajmy, że będzie ona znacznie wpływała na komfort obsługi myjki ciśnieniowej. Trzeba zadbać, aby przewód:

  • pozwalał nam wygodnie myć daną powierzchnię,
  • nie przeszkadzał nam przy intensywniejszych ruchach.

W związku z tym, jeśli będziemy chcieli zastosować dłuższe węże, to nie zapomnijmy o wersji z możliwością ich automatycznego zwijania - dzięki temu my zyskamy odpowiednią przestrzeń do manewrowania, a konserwowany materiał pewność, że wąż leżący na ziemi go nie pobrudzi lub nie uszkodzi.

Dodatki

Dobrym krokiem będzie też zwrócenie uwagi czy urządzenie kompatybilne jest z różnymi końcówkami. Owszem, podstawowa lanca zda egzamin w większości przypadków, jednak warto być zabezpieczonym na wszelkie sytuacje. Oprócz wersji lanc dołączanych do każdego urządzenia, do wyboru są również:

  • szczotki - obowiązkowe w czyszczeniu kół oraz felg, ponieważ szczotki z włosiem dobrze rozprowadzają wodę, która skutecznie wnika w trudno dostępne miejsca, co gwarantuje skuteczne usunięcie nieczystości z wszelkich szczelin i otworów,
  • pianownice - zaaplikowany detergent zostaje w niej przerobiony na gęstą pianę, która zapewnia doskonałe czyszczenie wszelkich powierzchni.
  • dysze rotacyjne - zalecana jedynie wśród modeli o dużym ciśnieniu, ponieważ dzięki obrotowi o dużej sile pozostałości zaschnięte na powierzchni zostają dosłownie z niej zmiecione.

Przed zakupem należy też sprawdzić, czy potencjalna myjka ciśnieniowa ma pojemnik na środek do czyszczenia. Przy poważniejszych zabrudzeniach sama gorąca woda może okazać się niewystarczająca. Detergent z łatwością powinien usunąć zaschnięty brud i wszelkie tłuste plamy.

Cena

Modele kosztujące poniżej tysiąca złotych powinny dobrze sprawdzić się z pracą z delikatnymi powierzchniami – myciem auta, motocykla, a nawet roweru. A jeśli będziemy chcieli przeprowadzić gruntowniejsze porządki, to spora moc myjek ciśnieniowej będzie wiązała się też z większymi kosztami – a te potrafią kosztować znacznie powyżej dwóch tysięcy złotych. Pamiętajmy zatem o dokładnej weryfikacji potrzeb.