Jak zimować kosiarkę?

Twoja kosiarka była wiernym towarzyszem przez całe lato, ale teraz nadszedł czas na jej zasłużony odpoczynek.
Nie możesz po prostu zaparkować jej w garażu, oczekując, że gdy nadejdzie kolejny sezon wszystko będzie działać tak jak podczas ostatniego koszenia.
Warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie kosiarki przed zimowaniem, aby na wiosnę nie było niespodzianek.
Jeśli twoja kosiarka nie uruchomi się po zimie, może to być spowodowane pominięciem jednego z krytycznych kroków wymienionych poniżej.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a znacznie ograniczysz ewentualne problemy z działaniem maszyny przed rozpoczęciem sezonu.

1. Opróżnij zbiornik paliwa lub użyj uzdatniacza

bak paliwa

dodatek do paliwa


Pozostawienie paliwa w kosiarce na czas zimowania, może spowodować korozję gaźnika i zatkanie układu paliwowego. Producenci kosiarek, tacy jak STIHL i AL-KO, zalecają różne sposoby przechowywania swoich produktów:
 • całkowite spuszczenie paliwa z baku i gaźnika
 • napełnienie go świeżą benzyną z dodatkiem uzdatniacza (np. dodatek do paliwa Fuel Fit 100 ml Briggs & Stratton)
Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby dowiedzieć się, która metoda jest najlepsza dla danego silnika.

Opróżnianie zbiornika
Zbiornik paliwa najbezpieczniej opróżnić poprzez odciągnięcie cieczy z użyciem np. strzykawki. Wężyk zamontowany na końcu strzykawki pozwoli na dotarcie do każdego miejsca zbiornika. Następnie poszukaj zaworu spustowego lub śruby na misce gaźnika. Otwórz zawór lub wyjmij śrubę i spuść paliwo do kanistra. Jeśli gaźnik w Twojej kosiarce nie ma zaworu spustowego lub śruby, po prostu uruchom silnik, i poczekaj aż sam zgaśnie. Następnie spróbuj jeszcze kilka razy ponownie uruchomić silnik. Gdy już się nie uruchomi, kosiarka jest gotowa do przechowywania.

Uzdatnianie paliwa
Jeśli instrukcja obsługi zaleca przechowywanie kosiarki z pełnym zbiornikiem świeżo uzdatnionego paliwa postępuj zgodnie z tą procedurą. Opróżnij bak pozbywając się starego paliwa zgodnie z powyższymi instrukcjami. Następnie napełnij kanister świeżym paliwem i dodaj uzdatniacz paliwa zgodnie z zaleceniami producenta. Po dokładnym wymieszaniu paliwa z dodatkiem napełnij nim zbiornik kosiarki i zakręć korek. Uruchom kosiarkę na kilka minut aż do napełnienia gaźnika. Ostatecznie uzupełnij zbiornik paliwa i schowaj kosiarkę.

UWAGA: Nigdy nie dodawaj uzdatniacza do starego paliwa — nie przywróci jego właściwości. Uzdatniacz musi być dodany do świeżego paliwa.

2. Wyjmij akumulator

akumulator

Jeśli posiadasz traktor ogrodowy lub kosiarkę z elektrycznym rozrusznikiem wyjmij z niej akumulator i przenieś go do domu na zimę.
Odłączanie zacznij od przewodu ujemnego (będzie miał znak minus) a następnie dodatniego. Oczyść zaciski akumulatora szczotką drucianą lub środkiem do czyszczenia zacisków. Aby uzyskać dodatkową ochronę, pokryj zaciski wazeliną techniczną lub produktem takim jak ochraniacz zacisków.
Pamiętaj o tym by dobrze wyczyść akumulator, usuwając kurz, tłuszcz i brud. Przechowuj go w suchym miejscu z dala od łatwopalnych substancji (takich jak benzyna) lub źródeł ciepła (podgrzewacz wody lub piec).
Nieużywane przez dłuższy czas akumulatory mogą się rozładować i stracić zdolność ładowania. Aby utrzymać baterię w dobrej kondycji naładuj ją a następnie podłącz do ładowarki podtrzymującej.
Ładowarka podtrzymująca zapewnia stałe ładowanie akumulatora bardzo niskim prądem dzięki czemu utrzymuje go w pełni naładowanym przez całą zimę.

3. Odłącz świecę zapłonową

swieca zapłonowa

Przed kontynuowaniem pozostałych czynności konserwacyjnych bardzo ważne jest, aby odłączyć świecę zapłonową. W tym celu wystarczy zdjąć fajkę ze świecy. Dzięki temu zapobiegniesz przypadkowemu uruchomieniu kosiarki, co mogłoby doprowadzić do poważnych obrażeń.

Wymień świecę zapłonową
Świece zapłonowe są przeznaczone do użytku przez około 100 godzin koszenia i powinny być wymieniane przynajmniej co dwa lata. Wyjmij i sprawdź świecę zapłonową i wymień ją, jeśli jest skorodowana lub uszkodzona. Nawet jeśli stara świeca zapłonowa jest w dobrym stanie, warto zainwestować raz w roku te kilka złotych na nową sztukę, która będzie działać lepiej i zapewni płynny rozruch na wiosnę.

4. Wyczyść i nasmaruj kosiarkę

czyszczenie kosiarki

Przed rozpoczęciem czyszczenia zachowaj ostrożność i zdejmij fajkę ze świecy zapłonowej. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi przechylania kosiarki, aby uzyskać dostęp do spodu platformy.
 • Użyj wilgotnej szmatki do wytarcia obudowy silnika, kół, uchwytu i górnej części platformy koszącej. Osusz kosiarkę suchym ręcznikiem. Nasmaruj wszystkie odsłonięte punkty ruchu linki i punkty obrotowe za pomocą dobrej jakości smaru w sprayu.
 • Oczyść żeberka chłodzące silnik z brudu i zanieczyszczeń za pomocą śrubokręta lub patyczka do lodów.
 • W przypadku trudno dostępnych zakamarków (a zwłaszcza ostrzy), do usuwania zanieczyszczeń użyj sztywnej szczotki lub patyczka – nie rąk.
 • Plastikowa szpachelka ułatwi zeskrobywanie trawy i błota zaschniętego na spodzie kosiarki. Zapobiega to rdzewieniu, udrażnia przejście kanału wyrzutowego i pozwala na prawidłową aerodynamikę pokładu.
 • Usuwanie błota, liści i trawy zapobiega zapychaniu się i sztywnieniu kluczowych elementów kosiarki, takich jak koła i kosze na trawę.
 • Wiele nowszych kosiarek wyposażono w specjalne otwory do czyszczenia, które ułatwiają czyszczenie agregatu tnącego i pozwalają wyeliminować gromadzenie się ścinków trawy. Aby ograniczyć przyszłe nagromadzenie brudu, suchy i czysty pokład można zabezpieczyć sprayem silikonowym (np. smarem bezbarwnym CX-80 SILIKON SPRAY).

5. Wymień lub wyczyść filtr powietrza

filtr powietrza

Zatkany filtr powietrza może być jednym z głównych problemów z uruchomieniem kosiarki wiosną. Brudny filtr skutecznie ogranicza ilość powietrza potrzebnego do spalania, przez co nie pozwala na efektywne spalanie benzyny przez silnik.
 • Jeśli Twoja kosiarka jest wyposażona w filtr papierowy, wymień go na nowy. Pamiętaj o odpowiednim umieszczeniu filtra w obudowie - papierowe krawędzie powinny być skierowane na zewnątrz.
 • Filtr gąbkowy jest bardziej uniwersalny - jeśli nie jest uszkodzony wystarczy go wyjąć i umyć wodą z mydłem. Bardzo ważne jest aby pozwolić mu całkowicie wyschnąć. Następnie zwilż filtr nowym czystym olejem i umieść go w obudowie.

6. Garażowanie kosiarki

garażowanie kosiarki

 • Odłącz akumulator i zdejmij fajkę ze świecy zapłonowej.
 • Przechowuj kosiarkę w suchym, chronionym miejscu, takim jak garaż lub szopa.
 • Jeśli przechowujesz ją na betonowej podłodze, umieść pod nią plastik lub karton, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci na spodniej części agregatu tnącego.
 • Zdejmowany kosz na trawę daje możliwość przechowywania w innym miejscu niż kosiarka - dzięki czemu pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce w garażu.