Jak zimować kosiarkę?

Twoja kosiarka była wiernym towarzyszem przez całe lato, ale teraz nadszedł czas na jej zasłużony odpoczynek.
Nie możesz po prostu zaparkować jej w garażu, oczekując, że gdy nadejdzie kolejny sezon wszystko będzie działać tak jak podczas ostatniego koszenia.
Warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie kosiarki przed zimowaniem, aby na wiosnę nie było niespodzianek.
Jeśli twoja kosiarka nie uruchomi się po zimie, może to być spowodowane pominięciem jednego z krytycznych kroków wymienionych poniżej.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a znacznie ograniczysz ewentualne problemy z działaniem maszyny przed rozpoczęciem sezonu.

1. Opróżnij zbiornik paliwa lub użyj uzdatniacza

bak paliwa

dodatek do paliwa


Pozostawienie paliwa w kosiarce na czas zimowania, może spowodować korozję gaźnika i zatkanie układu paliwowego. Producenci kosiarek, tacy jak STIHL i AL-KO, zalecają różne sposoby przechowywania swoich produktów:
  • całkowite spuszczenie paliwa z baku i gaźnika
  • napełnienie go świeżą benzyną z dodatkiem uzdatniacza (np. dodatek do paliwa Fuel Fit 100 ml Briggs & Stratton)
Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby dowiedzieć się, która metoda jest najlepsza dla danego silnika.

Opróżnianie zbiornika
Zbiornik paliwa najbezpieczniej opróżnić poprzez odciągnięcie cieczy z użyciem np. strzykawki. Wężyk zamontowany na końcu strzykawki pozwoli na dotarcie do każdego miejsca zbiornika. Następnie poszukaj zaworu spustowego lub śruby na misce gaźnika. Otwórz zawór lub wyjmij śrubę i spuść paliwo do kanistra. Jeśli gaźnik w Twojej kosiarce nie ma zaworu spustowego lub śruby, po prostu uruchom silnik, i poczekaj aż sam zgaśnie. Następnie spróbuj jeszcze kilka razy ponownie uruchomić silnik. Gdy już się nie uruchomi, kosiarka jest gotowa do przechowywania.

Uzdatnianie paliwa
Jeśli instrukcja obsługi zaleca przechowywanie kosiarki z pełnym zbiornikiem świeżo uzdatnionego paliwa postępuj zgodnie z tą procedurą. Opróżnij bak pozbywając się starego paliwa zgodnie z powyższymi instrukcjami. Następnie napełnij kanister świeżym paliwem i dodaj uzdatniacz paliwa zgodnie z zaleceniami producenta. Po dokładnym wymieszaniu paliwa z dodatkiem napełnij nim zbiornik kosiarki i zakręć korek. Uruchom kosiarkę na kilka minut aż do napełnienia gaźnika. Ostatecznie uzupełnij zbiornik paliwa i schowaj kosiarkę.

UWAGA: Nigdy nie dodawaj uzdatniacza do starego paliwa — nie przywróci jego właściwości. Uzdatnia