Noż w kosiarce tępi się w miarę użytkowania. Aby pomóc w utrzymaniu zielonego, zdrowego trawnika listwę tnącą powinno się ostrzyć przynajmniej dwa razy w sezonie. Ostry nóż nie tylko czysto tnie trawę (dzięki czemu trawa szybko się regeneruje) ale także pomaga skrócić czas koszenia trawnika. W naszym poradniku krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces wymiany i ostrzenia noża w Twojej kosiarce.

ZDEJMOWANIE NOŻA

1. Odłącz świecę zapłonową i źródło zasilania


Kosiarka może spowodować poważne obrażenia, jeśli uruchomi się podczas pracy przy niej. Zawsze odłączaj świecę zapłonową (kosiarki spalinowe) i źródło zasilania (gniazdko lub akumulator) przed demontażem listwy tnącej.
Świecę zapłonową wystarczy odłączyć od fajki, bez konieczności jej wykręcania. Świeca w większości kosiarek spalinowych znajduje się z boku lub z przodu silnika. Po jej odłączeniu silnik nie powinien dać się uruchomić.
Ze względów bezpieczeństwa nadal zaleca się noszenie grubych rękawic i okularów ochronnych podczas tego procesu, nawet jeśli masz pewność, że odłączyłeś świecę zapłonową.

2. Przekręć kosiarkę aby dostać się do noża

Aby uzyskać dostęp do ostrzy kosiarki, należy ją obrócić na bok. Jednak ze względu na konstrukcję silnika kosiarki spalinowej przypadkowe obrócenie kosiarki na złą stronę może spowodować przelanie oleju silnikowego do gaźnika i filtra powietrza. Aby tego uniknąć, pamiętaj, aby obrócić kosiarkę tak, aby gaźnik i filtr były skierowane do góry, a nie do dołu.
Gaźnik i filtr powietrza w większości nowoczesnych kosiarek są zwykle umieszczone w pudełkowej plastikowej obudowie z boku silnika. Jeśli nie masz pewności, gdzie znajdują się te części w Twojej kosiarce, zajrzyj do instrukcji obsługi lub skontaktuj się z producentem.
Jako dodatkowe zabezpieczenie przed rozlaniem możesz uruchomić kosiarkę aż do wyczerpania benzyny (wcześniej odciągając ją do kanistra np. strzykawką) lub przelać olej do osobnego pojemnika. To także dobra okazja, aby sgo sprawdzić i w razie potrzeby wymienić. Pamiętaj, że olej silnikowy należy wymieniać przynajmniej raz w roku.
Kosiarki elektryczne czy akumulatorowe nie są zalewane płynami eksploatacyjnymi więc w ich przypadku nie ma problemu z przypadkowym zalaniem gaźnika czy filtra powietrza. W tym przypadku można przekręcić kosiarkę w dowolny, wygodny dla nas sposób - warto również zajrzeć do instrukcji obsługi aby sprawdzić jaką pozycję zaleca producent.

3. Zaznacz stronę ostrza skierowaną w dół

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowicjuszy jest ponowne zamontowanie noża "do góry nogami". Jeśli tak się stanie, nóż nie będzie w stanie skosić trawy, bez względu na to, jak jest ostry. Aby uniknąć dodatkowego wysiłku związanego z demontażem i ponownym montażem ostrza, przed zdjęciem wykonaj zauważalne oznaczenie na spodniej stronie ostrza.
Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Najprostrzym rozwiązaniem będzie użycie markera lub po prostu przyklejenie taśmy maskującej na środku ostrza.

4. Zablokuj ostrze i poluzuj śrubę mocującą

Większość noży do kosiarek jest zabezpieczona śrubą pośrodku ostrza. Zwykle trudno jest usunąć śrubę za pomocą klucza lub grzechotki, ponieważ ostrze obraca się wraz z narzędziem. Z tego powodu zwykle konieczne jest unieruchomienie ostrza przed rozpoczęciem odkręcania śruby.
Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Zwykle najłatwiej jest włożyć solidny drewniany klocek między ostrze a podwozie kosiarki, aby utrzymać ostrze stabilnie podczas odkręcania nakrętki lub śruby. Możesz także użyć imadła lub zacisku, jeśli jest to wygodniejsze.
Niektóre kosiarki wyposażone zostały w śrubę mocującą z lewym gwintem.
Zwróć uwagę na rozmieszczenie i orientację wszelkich podkładek dystansowych lub płytek, które odpadają wraz z ostrzem.

5. Oczyść ostrze ze skoszonej trawy i rdzy

Gdy ostrze jest zablokowane, odkręcenie śruby i wyjęcie ostrza nie powinno być trudne. Gdy to zrobisz, skorzystaj z okazji, aby je wyczyścić — jeśli często korzystasz z kosiarki, istnieje duża szansa, że będzie zabrudzona starą skoszoną trawą, brudem itp. Do zwykłego sprzątania wystarczy zwykle ręka w rękawiczce lub sucha szmatka. Jeśli jednak od dawna nie czyściłeś kosiarki, może okazać się konieczne użycie szczotki drucianej. Innym sposobem usunięcia nagromadzonego materiału roślinnego i brudu może być użycie niewielkiej ilości wody z mydłem. Pamiętaj by po zakończonym czyszczeniu przetrzeć ostrze suchą szmatką.

OSTRZENIE NOŻA

1. Mocno zamontuj ostrze na swoim stanowisku pracy.

Używając imadła lub mocnego zacisku, zamocuj ostrze kosiarki w miejscu, które ułatwi Ci pracę.
Przed rozpoczęciem pracy możesz podłożyć pod ostrze jakiś rodzaj pojemnika na metalowe opiłki. Ułatwi to późniejsze czyszczenie stanowiska pracy.

2. Ostrzenie ręczne za pomocą pilnika

Prowadź metalowy pilnik wzdłuż krawędzi tnącej ostrza. Przesuwaj od wewnętrznej do zewnętrznej krawędzi ostrza, aż widoczna będzie czysta, błyszcząca powierzchnia. Powtórz proces na drugiej krawędzi. Pamiętaj aby ostrzyć nóż tylko po jednej stronie - noży do kosiarki nie ostrzy się "na brzytwę" (dwustronnie).

3. Ostrzenie maszynowe za pomocą szlifierki kątowej lub stołowej

Szlifierka ręczna jest znacznie szybsza niż pilnik, ale łatwiej jest zepsuć kąt ostrza lub uszkodzić metal poprzez przegrzanie materiału.
Jeśli jednak masz jakieś doświadczenie w obsłudze szlifierki, proces ostrzenia będzie podobny do używania pilnika. Po prostu przesuwaj szlifierkę wzdłuż krawędzi ostrza po fabrycznym skosie, aż krawędź będzie ostra. W przypadku szlifierki stołowej analogicznie przesuwaj nóż po kamieniu. Jeśli metal zaczyna się przegrzewać, odczekaj kilka minut lub polej go wodą, aby przyspieszyć stygnięcie.

4. Podczas ostrzenia podążaj za kątem fabrycznego skosu.

Trzymaj pilnik bądź szlifierkę pod kątem skosu ostrza. Często kąt ostrza wynosi około 40 lub 45 stopni, ale nie zawsze tak jest, więc sprawdź informacje producenta, aby uzyskać dokładny kąt. Ostrza kosiarek nie muszą być ostre jak brzytwa – obracają się wystarczająco szybko, aby kosić trawę bez tego poziomu ostrości. Ponadto cienka krawędź tnąca będzie bardziej podatna na odkształcenia od kamieni czy twardszej roślinności.

5. Wyważ ostrze

Zawsze sprawdzaj wyważenie ostrza przed ponownym założeniem go na kosiarkę. Proces usuwania metalu w celu uzyskania ostrzejszej krawędzi może spowodować utratę równowagi ostrza. Niewyważone ostrze kosiarki może spowodować nierówną pracę silnika, a nawet uszkodzenie łożysk.
Aby sprawdzić wyważenie w domowych warunkach, wbij gwóźdź w ścianę i przeprowadź przez niego otwór w środku noża, tak aby ostrze wyglądało jak śmigło samolotu. Jeśli jedna lub druga strona opada w kierunku podłoża, należy usunąć więcej materiału z tej strony. Będziesz wiedział, że twoje ostrze jest odpowiednio wyważone, gdy żadna ze stron nie będzie opadać i nóż będzie tworzył linię poziomą.

ZAKŁADANIE NOŻA

Spryskaj śrubę główną odrobiną środka antykorozyjnego aby upewnić się, że nie zardzewieje. Załóż nóż na uchwyt w kosiarce, a następnie nałóż podkładki i śrubę. Dokręć śrubę - odpowiedni moment dokręcania znajdziesz w instrukcji obsługi kosiarki. Aby dociągnąć śrubę nie używaj młotka. Odpowiednie dopasowanie za pomocą klucza lub grzechotki to zwykle wszystko, czego potrzebujesz. Powinieneś być w stanie wyczuć dokręcenie śruby, po prostu obracając kluczem.
Upewnij się, że ostrze ustawione jest prawidłowo podczas montażu (powinno to być łatwe, jeśli wcześniej zaznaczyłeś stronę skierowaną w dół zgodnie z zaleceniami). Ostra krawędź powinna być skierowana w stronę obrotu silnika i/lub w kierunku wyjścia kosza na trawę. Jeśli posiadasz kosiarkę z wyrzutem bocznym będziesz miał jeszcze łatwiej - ostrze powinno obracać się tak, żeby skoszona trawa wylatywała przez bok do tyłu.

KONSERWACJA NOŻA

1. Wykonuj ostrzenie noża przynajmniej dwa razy w sezonie

Regularne ostrzenie listwy tnącej kosiarki to dobry nawyk. Przy normalnym użytkowaniu zazwyczaj właściwe jest ostrzenie noży kosiarki mniej więcej dwa razy w każdym sezonie koszenia — więcej, jeśli kosiarka jest często używana. Zawsze sprawdzaj koszony obszar przed użyciem kosiarki. Oczyść trawę z zalegających na niej gałęzi, szyszek czy kamieni. Ponadto zwracaj uwagę na to czy trawa ma czyste i gładkie krawędzie - jeśli tak, ostrza dłużej będą ostre. Natomiast jeśli trawa jest postrzępiona lub podarta, prawdopodobnie ostrza szybciej będą się tępić i konieczne będzie częstrze ostrzenie.

2. Regularnie wyważaj ostrze

Jeśli ostrze kosiarki nie jest odpowiednio wyważone, może powodować wibracje kosiarki podczas pracy, a nawet uszkodzić jej wewnętrzne części. Wywarzanie warto (i należałoby) robić po każdym ostrzeniu. Jednym ze sposobów na to jest specjalne urządzenie zwane balanserem, które zwykle można znaleźć w centrach ogrodniczych lub sklepach z narzędziami. Jeśli nie masz wyważarki, nadal możesz wyważyć ostrze. Umieść ostrze na drewnianym kołku lub wbij gwóźdź w ścianę. Jeśli jedna strona przechyla się wyżej niż druga, spiłuj przeciwną stronę ostrza, a następnie ponownie przetestuj wyważenie, aż ostrze będzie zachowywało linię poziomą.

3. Wymień ostrza z głębokimi wgnieceniami lub pęknięciami

Chociaż ostrzenie noża to świetny sposób na przywrócenie go do dobrej kondycji po normalnym zużyciu, niektórych ostrzy nie da się już naprawić. Jeśli ostrze jest wygięte, głęboko zużyte, wgniecione lub pęknięte, ostrzenie nie rozwiąże tego problemu. W takich przypadkach wymiana jest zwykle najszybszą, najłatwiejszą i najbezpieczniejszą opcją.