Jaką piłę spalinową kupić?

Pilarka łańcuchowa to maszyna, która zapewni sporą oszczędność czasu oraz siły podczas pracy w ogrodzie. Te potężne narzędzia mogą być używane do wielu żmudnych prac, takich jak ścinanie drzew czy przygotowywanie drewna na opał.

Przydadzą się podczas oczyszczania przydomowego ogrodu, zwłaszcza przy cięciu, a także w sytuacjach awaryjnych, takich jak usuwanie złamanych po burzy gałęzi. Jeśli więc do tej pory wykonywałeś te trudne zadania za pomocą siekiery i ręcznej piły, rozważ zastąpienie ich piłą mechaniczną.

Przed zakupem piły spalinowej ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób będziesz jej używać. Może to pomóc w ustaleniu, który z wielu dostępnych typów jest dla Ciebie najlepszy.

Do czego będziesz wykorzystywać pilarkę?


pilarki spalinowe

W pierwszej kolejności należy zastanowić się z jakim rodzajem materiału będziesz pracować. Odpowiedź na to pytanie pozwoli ustalić, jak mocnej pilarki potrzebujesz, aby wydajnie i skutecznie wykonać pracę. Im lżejsza praca lub im bardziej miękki materiał do cięcia – tym mniej mocy jest potrzebne. Na przykład, drzewa liściaste są twardsze i potrzebują mocniejszej piły łańcuchowej, a nie takiej, która służy do cięcia miękkiego drewna na opał.

W zależności od tego czy będziesz wycinać drewno raz w roku w ramach przygotowań do zimy, czy raczej potrzebujesz pilarki do pracy całymi dniami, można łatwo sobie wyobrazić, że maszyna której potrzebujesz, będzie zupełnie inna.

Generalnie najbardziej podstawowe parametry pilarki, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem to:
 • moc silnika
 • długość prowadnicy
 • waga pilarki

1. Silnik i długość prowadnicy

silnik i prowadnica pilarki

1.1. Przycinanie i regularna pielęgnacja drzew

Do regularnego stosowania na drzewach i gałęziach wybierz małą i lekką pilarkę z silnikiem o pojemności od 20 do 35 cm3 oraz długością prowadnicy 20-35 cm. Małe gabaryty i niska waga zapewnią wysoki komfort użytkowania szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Pilarka spalinowa STIHL MS 151 TC-E to maszyna, która sprawdzi się w takich zastosowaniach.

1.2. Intensywne przycinanie

Do bardziej intensywnej pracy wybierz piłę łańcuchową odpowiednią do przycinania. Długość prowadnicy to maksymalnie 35 cm ale pojemność silnika wynosi już 25–40 cm3. Większa pojemność sprawi, że silnik pilarki będzie mniej obciążony podczas dłuższej pracy. Dobrym przykładem takiej pilarki jest np. model STIHL MS 180


1.3. Częste cięcie i ścinanie

Jeśli potrzebujesz pilarki do regularnego użytkowania wybierz mocniejszy silnik (>35cm3) oraz odpowiednio dłuższą prowadnicę (do 45cm). Takie pilarki sprawdzą się bardzo dobrze w pracy przy ścinaniu małych i średnich drzew. Do codziennego użytku wybierz piłę renomowanego producenta (np. STIHL). Najmocniejsza pilarka do zastosowań w domu i ogrodzie to STIHL MS 251.

1.4. Intensywne cięcie i ścinka

W zależności od rodzaju ścinki należy wybrać odpowiednią długość prowadnicy od 45 do 55 cm dla drzew o małym i średnim przekroju oraz powyżej 55 cm dla pni o większej grubości. To samo dotyczy mocy silnika: potrzebujesz minimum 40 cm3. Dla profesjonalnej codziennej pracy warto zdecydować się na topowe modele pilarek z silnikiem co najmniej 50 cm3. To potężne maszyny, które poradzą sobie w każdych warunkach. Idealnym przykładem jest np. pilarka spalinowa STIHL MS 261, która posiada silnik o pojemności 50,2 cm3 i mocy 4,1 KM a waży zaledwie 4,9 kg!

Jeśli wybierzesz mocniejszy model piły łańcuchowej, upewnij się, że wiesz, co robisz – niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym użytkownikiem domowym, czy profesjonalistą.
Praca z taką maszyną to nie przelewki.

Poniżej zamieszczamy krótką ściągawkę odnośnie pojemności silnika oraz przeznaczenia pilarki.

tabela pojemnosc i przeznaczenie pilarki

2. Ciężar pilarki

Rozmiar naprawdę ma znaczenie, a waga maszyny jest ważnym czynnikiem.

Pilarka z silnikiem o pojemności 26 cm3 oraz 25 cm prowadnicą to najlżejsza wśród pilarek łańcuchowych i przeznaczona jest tylko do delikatnego przycinania i czyszczenia oraz prac, które wymagają łatwości poruszania się.

Potężna bestia o pojemności 62 cm3 z prowadnicą 50 cm z łatwością wbije się w twarde drewno ale będzie wymagała sporej wytrzymałości fizycznej operatora.

Warto mieć na uwadze, że im mocniejsza piła tym większa jej waga oraz cena.

Funkcje piły łańcuchowej

funkcje pilarek spalinowych

Podczas gdy rozmiar prowadnicy i moc silnika pomagają wybrać najlepszą pilarkę łańcuchową do pracy, jej funkcje dodatkowe poprawiają komfort, bezpieczeństwo oraz wydajność podczas cięcia.
 • Funkcje antywibracyjne sprawiają, że piła jest wygodniejsza w użyciu a dzięki temu operator mniej się męczy. Systemy te są szczególnie przydatne, w przypadku codziennej pracy pilarką.
 • Uruchamianie ze wspomaganiem sprężynowym sprawia, że siła potrzebna do uruchomienia piły spalinowej jest zdecydowanie mniejsza. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy powinien poradzić sobie z odpaleniem pilarki.
 • Automatyczna olejarka smaruje łańcuch podczas cięcia, więc nie musisz pamiętać o jej obsłudze. Właściwe smarowanie łańcucha jest niezbędne do bezpiecznego i wydajnego cięcia. Smarowanie manualne występuje np. w pilarce akumulatorowej STIHL GTA 26.
 • Hamulec łańcucha ma na celu automatyczne zatrzymanie łańcucha, gdy piła napotka nagły ruch lub uderzenie. W modelach, które posiadają hamulec można go również włączyć ręcznie.
 • Prowadnice i łańcuchy o niskim współczynniku odbicia zmniejszają ryzyko nieoczekiwanego wypychania piły do ​​tyłu i do góry.
 • Zawór dekompresyjny pozwala na znaczną redukcję siły potrzebnej do pociągnięcia za linkę rozrusznika, odciążenie osoby obsługującej urządzenie i ochronę całego systemu rozruchu urządzenia.
 • Beznarzędziowa regulacja łańcucha umożliwia szybką i łatwą zmianę napięcia łańcucha tnącego bez użycia dodatkowych kluczy.
 • Funkcja oczyszczania powietrza wydłuża żywotność filtra powietrza, usuwając duże kawałki zanieczyszczeń, zanim dotrą do filtra.
 • Elektryczne ogrzewanie uchwytu zapewnia operatorowi bezpieczną i komfortową obsługę pilarki w okresie zimowym w niskich temperaturach.
 • Systemy elektronicznego sterowania silnikiem (M-Tronic) precyzyjnie regulują czas zapłonu w każdym zakresie obrotów oraz dozują odpowiednią ilość paliwa w zależności od temperatury, jakości paliwa i warunków otoczenia.