Jaką piłę spalinową kupić?

Pilarka łańcuchowa to maszyna, która zapewni sporą oszczędność czasu oraz siły podczas pracy w ogrodzie. Te potężne narzędzia mogą być używane do wielu żmudnych prac, takich jak ścinanie drzew czy przygotowywanie drewna na opał.

Przydadzą się podczas oczyszczania przydomowego ogrodu, zwłaszcza przy cięciu, a także w sytuacjach awaryjnych, takich jak usuwanie złamanych po burzy gałęzi. Jeśli więc do tej pory wykonywałeś te trudne zadania za pomocą siekiery i ręcznej piły, rozważ zastąpienie ich piłą mechaniczną.

Przed zakupem piły spalinowej ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób będziesz jej używać. Może to pomóc w ustaleniu, który z wielu dostępnych typów jest dla Ciebie najlepszy.

Do czego będziesz wykorzystywać pilarkę?


pilarki spalinowe

W pierwszej kolejności należy zastanowić się z jakim rodzajem materiału będziesz pracować. Odpowiedź na to pytanie pozwoli ustalić, jak mocnej pilarki potrzebujesz, aby wydajnie i skutecznie wykonać pracę. Im lżejsza praca lub im bardziej miękki materiał do cięcia – tym mniej mocy jest potrzebne. Na przykład, drzewa liściaste są twardsze i potrzebują mocniejszej piły łańcuchowej, a nie takiej, która służy do cięcia miękkiego drewna na opał.

W zależności od tego czy będziesz wycinać drewno raz w roku w ramach przygotowań do zimy, czy raczej potrzebujesz pilarki do pracy całymi dniami, można łatwo sobie wyobrazić, że maszyna której potrzebujesz, będzie zupełnie inna.

Generalnie najbardziej podstawowe parametry pilarki, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem to:
  • moc silnika
  • długość prowadnicy
  • waga pilarki

1. Silnik i długość prowadnicy

silnik i prowadnica pilarki

1.1. Przycinanie i regularna pielęgnacja drzew

Do regularnego stosowania na drzewach i gałęziach wybierz małą i lekką pilarkę z silnikiem o pojemności od 20 do 35 cm3 oraz długością prowadnicy 20-35 cm. Małe gabaryty i niska waga zapewnią wysoki komfort użytkowania szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Pilarka spalinowa STIHL MS 151 TC-E to maszyna, która sprawdzi się w takich zastosowaniach.

1.2. Intensywne przycinanie

Do bardziej intensywnej pracy wybierz piłę łańcuchową odpowiednią do przycinania. Długość prowadnicy to maksymalnie 35 cm ale pojemność silnika wynosi już 25–40 c