• Kategorie
  • Szukaj
  • Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe to wygoda i pewność, że praca w każdych warunkach będzie łatwa i przyjemna. Niewątpliwą przewagą kosiarek spalinowych nad pozostałymi jest ich moc. Kosiarki spalinowe posiadają mocne silniki takich producentów jak Briggs & Stratton, Loncin czy Honda, które bez problemu radzą sobie w starciu z gęstą i trudną do koszenia trawą. Pomimo swojego ciężaru jedną z większych zalet jest to, że można ją zabrać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Kosiarkę spalinową wystarczy zalać paliwem aby móc kontynuować koszenie trawnika. 

Kosiarki spalinowe spotykane są zazwyczaj z funkcją napędu na koła bądź bez tej funkcji.

Kosiarki spalinowe z napędem

Wiele modeli kosiarek spalinowych posiada napęd na koła, dzięki któremu nie ma potrzeby "siłowania się" z kosiarką, gdyż ta prowadzi się pewnie i lekko. Napęd sprawia, że praca kosiarką staje się szybsza i bardziej wydajna. Koszenie dużych trawników nie sprawia już problemów gdyż kosiarka prowadzi się sama. Dzięki napędowi na koła waga urządzenia nie jest już tak odczuwalna, gdyż czynnik "pchania" kosiarki ograniczony jest w zasadzie to parkowania jest w garażu, podczas gdy silnik jest zgaszony.

Kosiarki spalinowe bez napędu

Zaletami kosiarek bez napędu są niewątpliwie ich cena oraz prosta konstrukcja. Idealnie sprawdzą się przy koszeniu mniejszych powierzchni, które nie wymagają długiego czasu pracy. Brak napędu sprawia, że koszenie odbywa się w sposób klasyczny "pchając" kosiarkę, przez co długotrwałe koszenie może być męczące. Z uwagi na prostszą w budowie konstrukcję takiej kosiarki jest ona mniej podatna na uszkodzenia, dzięki czemu może służyć przez długie lata bez konieczności większego serwisu. Niższa waga urządzenia sprawia, że manewrowanie maszyną staje się łatwiejsze - jest to szczególnie ważne przy koszeniu powierzchni gdzie występują liczne zakręty.

Zalety kosiarek spalinowych image

Wydajność i wszechstronność

Najważniejszymi cechami kosiarek spalinowych są niewątpliwie możliwość szybkiej i wydajnej pracy przy koszeniu dużych trawników oraz ich mobilność. Kosiarki z mocnymi silnikami pozwalają na koszenie trawników o powierzchniach nawet do ponad 2000 metrów kwadratowych. Dzięki temu oferują najlepszy kompromis między ceną a jakością.

Mobilność

Kosiarki spalinowe w przeciwieństwie do kosiarek elektrycznych nie wymagają dostępu do sieci elektrycznej. Z kolei bolączką kosiarek akumulatorowych jest konieczność częstego ładowania akumulatora.

Systemy łatwego uruchamiania kosiarki

Wiele osób może zastanawiać się, czy nie będzie miała problemów z odpalaniem takiej kosiarki. Przecież często trzeba użyć sporej siły, aby ją uruchomić. Producenci kosiarek spalinowych wychodzą na przeciw również temu problemowi oferując w swoich kosiarkach elektryczny rozruch - dzięki niemu uruchomienie kosiarki staje się dziecinnie proste. Wystarczy jak w samochodzie przekręcić kluczyk i elektryczny rozrusznik wprawi silnik w ruch. Przykładem takiej kosiarki jest np. AL-KO 4.69 SPI-A CLASSIC PLUS

Wady kosiarek spalinowych image

Ciężar

W przypadku maszyn z silnikiem spalinowym największą wadą jest niewątpliwie ich waga. Silniki spalinowe są dużo cięższe od silników elektrycznych, ponadto wymagają uzupełniania płynami eksploatacyjnymi, przez co ciężar dodatkowo się zwiększa.

Konserwacja

Aby kosiarka spalinowa służyła przez długie lata należy odpowiednio o nią dbać nie tylko w okresie eksploatacji. Niewymieniony olej może sprawić, że silnik zacznie źle pracować, a pozostawione w gaźniku paliwo na okres zimowy może spowodować przyspieszone zużycie jego elementów. Ważne jest również czyszczenie kosiarki po każdym koszeniu. Korpusy kosiarek spalinowych zbudowane są zazwyczaj z blachy stalowej, która jest oczywiście wytrzymalsza od tworzywa sztucznego jednak jest podatna na korozję.

Głośna praca i spaliny

Silniki spalinowe charakteryzują się swoją głośną pracą oraz wytwarzaniem spalin. Producenci z każdym kolejnym modelem starają się ograniczać generowany hałas oraz spełniać najnowsze normy emisji spalin jednak konkurencja w postaci kosiarek elektrycznych oraz akumulatorowych wydaje się być w tej kwestii nie do przebicia.

Sklep knarzedzia oferuje kosiarki spalinowe różnych producentów m.in. STIHL, AL-KO, Stiga, Grass czy Hortmasz.

Jeśli szukasz mocnej kosiarki, która będzie służyć przez długie lata - kosiarka spalinowa to najlepszy wybór.